Društvo

"Dug život apsolutnom svjetskom miru"

Širom svijeta 21. septembar se obilježava kao Međunarodni dan mira. Rezolucijom Ujedinjenih nacija iz 2001. godine, ovaj datum određen je za dan nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnom nivou.

U znak obilježavanja na ovaj dan oglašava se “Mirovno zvono” u sjedištu UN u Nju Jorku. Zvono je izliveno od novčića koje su donirala djeca sa svih kontinenata. Zvono je UN poklonila UN Asocijacija iz Japana i na njemu piše “Dug život apsolutnom svjetskom miru”.

Svjetski mir nije ništa drugo no dužnost svih građana. Svjetski mir nije naša privilegija, i neophodno je konstantno raditi kako bi se napredovalo na tom putu ka miru. A danas, ono što najviše stoji na putu ka miru jeste industrija oružja.

Iz godine u godinu cvijeta vojna industrija, proizvodnja i izvoz, države se sve više naouražavaju, što izaziva osjećaj ugroženosti kod građana širom svijeta i dolazi do narušavanja mira i bezbjednosti. 

U periodu od 2013. do 2017. godine, globalna trgovina oružjem porasla je za deset posto u odnosu na prethodni petogodišnji period, objavio je SIPRI (Međunarodni institut za mirovna istraživanja iz Stokholma), u martu ove godine.

Protok oružja se povećao u Aziju i Okeaniju i na Bliskom Istok između 2008-2012 i 2013-2017, dok je došlo do smanjenja toka u Afriku, Ameriku i Evropu. Pet najvećih izvoznika oružja - SAD, Rusija, Francuska, NJemačka i Kina - činili su 74 odsto ukupnog izvoza oružja u periodu 2013-2017.

Samo je izvoz američkog oružja u periodu 2013-2017, bio viši za 58 odsto od onog u Rusiji - drugom najvećem izvozniku oružja u tom periodu. Sjedinjene Države su snabdijevale velike snage 98 država u periodu 2013-2017. Izvoz u države na Bliskom Istoku činio je 49% ukupnog izvoza oružja SAD-a u tom periodu.

Predsjedavajuća Upravnog odbora SPIRI Jan Elisasson, upozorila je da povećani protok oružja izaziva zabrinutost zbog njihovog uticaja na međunarodni mir i sigurnost.

Postavlja se pitanje da li je svjetski mir zapravo samo iluzija i trenutno odusustvo rata?!

"Svjetski mir ostvarit će se jednog dana ne zato što će ljudi postati bolji (u to se ne smijemo nadati), već zato što će ih jedan novi red stvari, nova nauka i nove ekonomska potrebe prisiliti da žive u miru." - Anatole France, franucski književnik i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1921. godine.

 

Frontal/Danka Savić

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog