Vijesti
USK pozitivan primjer zapošljavanja u javnom sektoru
Antikorupcijska mreža u BiH - ACCOUNT predstavila je danas rezultate Analize zakonodavnog okvira u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru u Unsko-sanskom kantonu.
Helsinški odbor za ljudska prava je analizirao zakonodavni okvir u ukupno 7 kantona u BiH (Posavski, Bosansko-podrinjski, Tuzlanski, Srednjo-bosanski, Zeničko-dobojski, Unsko-sanski kanton i Kanton 10), a rezultati za Unsko-sanski kanton između ostalog pokazuju da:
• Mnogobrojna zakonska rješenja prividno omogućavaju veću transparentnost i objektivnost;
• Pravilnik o uslovima i načinu odabira kandidata za prijem u organ državne službe na određeno vrijeme ostavlja velike mogućnosti zloupotreba i korupcije organa državne službe;
• Rukovodilac ima diskreciono pravo da odabere kandidata bez objekitvno utvrđenih smjernica;
“Korupcija u zapošljavanju je sveprisutna ne samo na kantonalnom već na svim nivoima vlasti i kao takva predstavlja veliki problem za radno sposobno stanovništvo. Nužno je da se proces zapošljavanja u državnu službu učini trasnparentijim, da se diskreciona ovlaštenja rukovodioca organa uprave ukinu čime bi se prevenirala korupcija. Ipak, moram reći da je u odnosu na sve druge kantone u Federaciji BiH, USK napravio korak više u dobrom smjeru”, izjavila je Mirjana Ćuskić iz Helsinškog odbora za ljudska prava iz Bijeljine.
Ministar pravde i uprave u Vladi USK Nikola Findrik je ocijenio:
“Kad je u pitanju zapošljavanje, mi smo uveli novitete, prvenstveno u principu meritornosti kada je riječ o odabiru između dva najbolja kandidata. I ukinuli smo intervju, koji sada postoji samo kao izuzetak. Smatram da je državna služba prije svega javna služba i da trebaju biti birani najbolji kandidati, koji će svoje obaveze obavljati u interesu javnosti i građana, od kojih se i finansiraju”, ocijenio je Findrik.
Frontal