Društvo

Наставница енглеског језика осликава зидове за љепши и угоднији боравак дјеце у школи

Наставник енглеског језика у oсновним школама „Пале“ и „Србија“ Слађана Клачар, поред свакодневних обавеза на послу, школама у којима раде посвећује посебну пажњу која се односи на унутрашње уређење просторија за боравак основаца.

Она осликавањем унутрашњих зидова у учионицама и просторијама за продужени боравак дјеце у поменутим школама покушава да усрећи и опусти малишане, како би им вријеме које проведу у настави било што лакше и љепше.

Тако је у Основној школи „Пале“, гдје смо данас са њом разговарали, осликала зидове у учионицама за првачиће, просторије за продужени боравак и кабинет математике. 


Клачарева каже да је ове године највише посла урађено управо у кабинету за математику, гдје јој је било потребно око четири дана напорног посла, али се труд на крају исплатио, јер су ученици били одушевљени.

„До сада сам, поред ових школа, осликала и зидове у подручном одјељењу ОШ „Србија“ у Подграбу, а ове године ми се указала одлична прилика да то урадим и у ОШ „Пале“, што је код дјеце пробудило импресије, нарочито јер се математика представља као тежак предмет који дјеца не воле“, каже Клачарева. 

Она каже да је то био један од начина да се пошаље порука да се радило о погрешном мишљењу и да се просторије у којима дјеца бораве требају уљепшавати, као и да се дјеци треба пружити мотивација да би се добро осјећала.

„Што се тиче боја, акрилне боје су врло лако доступне, нешто су скупље од осталих боја, водоотпорне су, немају непријатне мирисе и могу се веома лако одржавати, а и веома су погодне за зидове који су изложени дјечијим додирима“, каже Клачарева.


Клачарева истиче да је за кабинет математике, осим дужег рада, требало и доста идеја попут потраге за одређеним мотивима који би могли да се прикажу на одређен начин.

„Учионице за првачиће су урађене у бајковитом стилу, као и просторија за продужени боравак. Такође, и два стуба на улазу у школу, који су били тамни и тмурни, те су при самом уласку у школу давали негативан утисак, вјероватно и у дјеци производили неке негативне емоције“, каже Клачарева.

Додаје да су сада добили љепши и опуштенији изглед, у намјери да се дјеци пружи прилика да осјете да је школа за њих пријатељско окружење.

„Циљ свега овога је да се дјеца осјећају боље и да им буде пријатније и да буду мотивисани на оно што их чека. Најљепше је кад вам неко од дјеце каже да је баш слатко оно што сте нацртали, да им се свијађају мотиви, тако да су то тако искрене, мале и њежне реченице које буде много емоција и то је најважнија мотивација за сваког човјека“, истиче Клачарева и додаје да  када видите да сте обрадовали неко мало биће, у малом проценту, да то помјера планине. 


За наредни период, како каже, очекује је још неколико пројеката који су у фази договора, а о чему не може говорити детаљније. Поред тога, она је имала прилику да ослика и зидове у Дому здравља Пале, на одјељењима педијатрије и ортодонције, што је привукло велику пажњу јавности.

О раду Слађане Клачар не пише се први пут, а за њен хоби, таленат и велику мотивацију да уљепша унутрашњи изглед школа и других просторија, чули су многи Паљани, тако да уколико и Ви желите да соба Ваше дјеце или Ваш дом буду украшени мотивима који су Вам се учинили занимљивим на фотографијама, Слађану можете контактирати путем фејсбук профила, гдје можете добити даље упуте и број телефона за контакт.

Слађана Клачар је по професији дипломирани професор енглеског језика и књижевности. Двадесет година је тренирала модерне плесове, гдје је у неколико категорија била државни првак. 

Поред сликања и плеса, воли да пише поезију и прозу, али и драмске текстове. Један је од оснивача Аматерског позоришта просвјетних радника у Палама. Члан је хора Општинског одбора СПКД „Просвјета“ Пале. Добитник је Плакете општине Пале за допринос у хуманитарном раду.

 

Фронтал/Миљан Рашевић

 

 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog