Društvo

Вукашиновић: Побољшати статус слијепих и слабовидих у Палама

Предсједник Удружења слијепих и слабовидих лица у Палама и ратни војни инвалид хаџи Игор Вукашиновић у изјави за Фронтал каже да би о животима слијепих и слабовидих лица у Палама, али и у цијелој Републици Српској, требало повести много више рачуна.

Удружење слијепих и слабовидих лица формирано је у јуну 2016. године у Палама, а чини га око 50 чланова, који су углавном лошег материјалног статуса и већи број њих су избјеглице, које су се на Палама и у околини настаниле након Дејтона.

Хаџи Вукашиновић каже да је њихов циљ као удружења исти као и у сви удружењима овог типа у свијету, а то је побољшање живота слијепих и слабовидих.

„Ту се првенствено мисли на оспособљавање слијепих и слабовидих за рад на рачунарима и осталим смарт уређајима, повезивање особа са инвалидитетом и размјена искустава, начин на који индивидуално превазилазе проблеме са којима се сусрећу, као и организација излета“, каже хаџи Вукашиновић.

Он додаје да постоји „чудан“ систем функционисања када се ради о новчаним примањима за особе са инвалидитетом прве и друге категорије.

„Врло мала новчана примања су за цивилне жртве рата, док су РВИ колико-толико у бољој предности. Срамота је велика да прва категорија, која укључује помоћ у виду туђе његе, прима 160 КМ, док у другој категорији има особа које су 100 одсто слијепе, што је нелогично“, каже хаџи Вукашиновић.

Такав примјер је управо једна чланица Удружења слијепих и слабовидих лица из Пала, за коју Вукашиновић каже да се ради о самохраној мајци двоје дјеце, а која живи од 160 КМ мјесечних примања.

„Нико неће да се запита какав је живот онога који не види. Његов живот је много скупљи од онога који види. У нормалним земљама постоје неке ствари које су апстрактне за ово подручје, као што су персонални асистенти, што је једна од наших идеја коју смо недавно покренули“, каже хаџи Вукашиновић и додаје да ће ту идеју покушати развити преко локалног центра за социјални рад.

„Већ смо обавили одређене разговоре и у најскоријем року очекујемо разговор са директором Центра за социјални рад, на којем бисмо представили пројекат персоналног асистента по први пут у Палама“, каже хаџи Вукашиновић и додаје да позитивни примјери постоје већ у Републици Српској и да се и они надају таквом исходу.

„Једноставно, имате групу младих људи, студената у неком мјесту, којима ће се платити услуге за помоћ слијепим и слабовидим лицима, како би им помогли у обављању свакодневних активности попут плаћања рачуна и одласка у куповину“, додаје хаџи Вукашиновић.

Он каже да су њихови планови у будућности да властима предложе промјене неких чланова закона везаних за увоз моторних возила и  да траже од државних предузећа субвенције за плаћање електричне енергије, гријања, воде и комуналних услуга. 

„И даље ћемо на све начине покушавати да утичемо на свијест људи, а поготово оних који су на руководећим позицијама да се и они што више посвете поправљању положаја особа са инвалидитетом уопште“, каже хаџи Вукашиновић.

Што се тиче сарадње са локалном заједницом, односно општином Пале, хаџи Вукашиновић истиче да су до сада, за двије године постојања удружења, успјели да уђу на буџет општине, гдје добијају 800 КМ.

„Ми смо се од почетка обраћали општини за рјешавање проблема простора за несметан рад удружења и никад позвани на званичан састанак са начелником, али смо успјели да уђемо на буџет. Ове године радимо на адаптацији просторија удружења и сматрамо да не треба стати само на томе и да увијек може боље“, истиче хаџи Вукашиновић.

Хаџи Вукашиновић апелује на све који желе и могу помоћи раду Удружења слијепих и слабовидих лица у Палама да се им се обрате путем броја телефона (065 608 608) или на и-мејл адресу usispale@gmail.com 

 

Фронтал/Миљан Рашевић

 

 

 

 

 

 

 

 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog