Vijesti
"Narod koji izgubi sjećanje na stradanje, izgubio je svoju budućnost"
U Istočnom Novom Sarajevu otkriveno spomen-obilježje stradaloj djeci proteklog rata
Danas je u Istočnom Novom Sarajevu otkriveno spomen-obilježje stradaloj djeci Srpskog Sarajeva u protkelom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Spomen-obilježje za 120 najmalađih stradalih u minulom ratu svečano su otkrili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i direktor Osnovne škole "Sveti Sava" u Istočnom Novom Sarajevu Danijela Mrda, osveštali su sveštenici Mitropolije dabrobosanske, a vijence su položili i roditelji stradale djece Istočnog Sarajeva, načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Ljubiša Ćosić, te predstavnici ostalih delegacija.
Spomen-obilježje nevino stradaloj djeci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. postavljeno je u dvorištu Osnovne škole "Sveti Sava", a na spomeniku su uklesani stihovi pjesnika Gorana Vračara "Sumrak", koji su posvećeni stradaloj djeci.
Spomenik je izgrađen na incijativu školskog odbora i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo s ciljem njegovanja sjećanja na 120-oro ubijene djece, od kojih je najmlađe imalo 16 mjeseci, najstarije 17 godina. Sredstva za izgradnju ovog spomen-obilježja obezbijedio je kabinet predsjednika Republike Srpske.
Predsjednik Dodik je istakao da je srpski narod navikao da mu ubijaju djecu, te da su to isto radili i u Drugom svjetskom ratu kada su u Jasenovcu formirali logor za djecu, jedini na svijetu.
"33.000 srpske djece u Drugom svjetskom ratu je pobijeno, prekršteno ili raseljeno. Čitavi prostori Krajine ostali su pusti zato što je NDH imala državni projekat uništenja Srba, a prije svega novorođene djece. I kao da se istorija ponavlja, i ovdje i širom Republike stradala su djeca", rekao je Dodik.
On se osvrnuo i na stradanje djevojčica Nataše Učur i Milice Lalović.
"Ne mogu da se udaljim od pomsili kako je neko ko je čovjek mogao kroz snajper da vidi djevojčicu i da puca u nju. Zar je moguće da postoje takvi ljudi? Ako su takvi u našem narodu treba da ih odbacimo, ako su takvi u drugom a jesu, onda moramo. Onda moramo da ih nađemo, i ono što ću uraditi jeste da ću tražiti i pokrenuću istragu o stradanju ove dvije djevojčice. Mora da se zna ko je to uradio", naglasio je predsjednik.
Predsjednik Dodik je u svom obraćanju upitao "zašto danas nema nikoga od diplomatskog kora".
"Zar je naših 120 djece manje važno nego neka druga djeca. Zašto nema ovdje američke ambasadorke ili nekoga iz Evrope? Zar ne vide da je ovdje stradalo 120 djece? Kako je moguće da nemaju empatiju za tako nešto? Zašto nam šalju poruke da mi moramo da imamo empatiju za druge?", upitao je Dodik.
On je pozvao sve građane da se svakog 11. marta okupljaju kod spomen-obilježja jer "na taj način produžavamo život".
"Na ovaj način produžavamo život Miluna koji je imao 18 mjeseci, koj bi sada bio momak od 26 godina i imao svoju porodicu. Produžavamo život sve one djece koja nisu mogla da očekuju da će im se život završiti samo zato što pripradaju jednom narodu. Moramo da budemo s njima. Narod koji izgubi sjećanje na stradanje, izgubio je svoju budućnost", poručio je Dodik.
Dirketorka Osnovne škole "Sveti Sava" u Istočnom Novom Sarajevu Danijela Mrda kazala je da ubistvo srpske djece ne smijemo otrgnuti od zaborava, te je naglasila da je od ukupnog broja stradale djece njih šestero pohađalo ovu osnovnu školu od kojih je najmađe pohađalo prvi razred.
Frontal/D.S.