Društvo
Двадесет година љубави и борбе за дјецу са потешкоћама у развоју
Удружење омладине и родитеља „Вратите нам осмијех“ настало је 1998. године у Источном Сарајеву на иницијативу организације „Save the childern“ и Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, које је окупило дјецу са потешкоћама у развоју, типичну омладину и омладину са инвалидитетом из општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа.
Након истраживања поменутих социјалних категорија уз сарадњу са центрима за социјални рад из наведених општина у граду Источно Сарајево настало је Удружење „Вратите нам осмијех“, које ове године обиљежава 20 година постојања, рада и залагања за омладину.
Директор Удружења „Вратите нам осмијех“, које је касније основало и истоимени клуб за дјецу, као предшколску установу, Зденка Марић каже за Фронтал да је циљ удружења постављен по самом оснивању, а да се он и данас слиједи.
„Циљ је побољшање животних услова, стварање различитих садржаја у заједници, попут културних, забавних, едукативних, спортских и других намијењених за ове категорије“, каже Марићева и додаје да се рад удружења увијек базирао на интеграцији дјеце са потешкоћама у развоју и младих са инвалидитетом са осталом дјецом и омладином.
Марићева каже да је Удружење „Вратите нам осмијех“ свих ових двадесет година тежило ка томе да постане организација која има самоодрживе активности, које ће их чинити неовисне од пројеката, донација и хуманитарних прилога.
„Удружење је због тога увијек имало неке активности попут продајне изложбе радова наших чланова или мале компјутерске школе, које су доносиле скромне приходе, што је помагало да се сносе режијски трошкови или евентуално помогну организације других активности“, истиче Марићева.
Удружење „Вратите нам осмијех“ данас броји 70 чланова и поред дјеце са потешкоћама и развоју и омладине са инвалидитетом, чине га и родитељи и стручни сарадници, док истоимени клуб за дјецу, односно предшколску установу похађа 54 дјеце.
„Ова установа је идеја наших чланова и стручних сарадника као наставак рада и остваривања наших циљева. Вртић у складу са законом о предшколском образовању има програм који обухвата редовне групе дјеце, али пружа прилику и дјеци са потешкоћама, у складу са њиховим могућностима, да се укључе у овај програм“, каже Марићева.
Она додаје да вртић „Вратите нам осмијех“ обезбјеђује бесплатну стручну подршку и боравак дјеци са потешкоћама у говору, уколико су родитељи немају новца за вртић.
Марићева каже да у свему овоме велику подршку имају од општине Источно Ново Сарајево, на чијој територији се Удружење и вртић налазе, те да рад ове установе сваке године буде подржан скромним новчаним средствима из општине.
„Сума из буџета општине је значајна за наш рад, а и објекат у којем радимо је уступљен од стране општине на трајно кориштење без икакве накнаде. Такође, заједно рјешавамо све проблеме са којима се наше Удружење сусреће у свом раду“, истиче она.
С обзиром да је недавно у општини Источна Илиџа основано ново удружење за помоћ дјеци и омладини са тешкоћама у развоју, Марићева каже да је то на радост свих нас и да због тога број чланова Удружења „Вратите нам осмијех“ неће бити умањен.
„Нама је заиста драго да постоји још неко ко жели да помогне овој категорији, јер је свака помоћ добро дошла. Не очекујемо смањење броја чланова, јер свако од њих има право да буде члан више удружења и да добије услуге у складу са потребама“, појашњава она.
Удружење омладине и родитеља „Вратите нам осмијех“ сваке године има сталне активности, које се одвијају у континуитету, гдје је најпопуларнија драмска радионица.
„Ова активност је нарочито популарна код наших чланова јер им пружа прилику да се укључе у културне активности заједнице, да се изражавају и да покажу своје преостале способности. Из овога настају интересантни перфоманси и представе које се играју за дјецу предшколског и школског узраста“, наводи Марићева.
Секција драмске радионице из овог удружења је до сада учествовала на фестивалима и такмичењима која су јој донијела низ позитивних критика.
Поред тога, ту је и креативна радионица, која ради на радној окупацији омладине са инвалидитетом, те врши едукацију чланова овог Удружења кроз разне технике за израду украсних предмета и предмета за домаћинство.
Новцем зарађеним на продајним изложбама ових предмета, Удружење финансира набавку новог материјала и помаже рад својих чланова.
За несметан рад и квалитетно функционисање ове установе заслужна је подршка логопеда, дефектолога и педагога, а велики дио ове подршке усмјерен је на дјецу предшколског узраста и њихове родитеље, јер је то, према ријечима Марићеве, веома важно за рани третман код дјеце са потешкоћама у развоју.
Такође, инклузивни вртић је трећа активност у раду Удружења „Вратите нам осмијех“, које у складу са могућностима пружа подршку дјеци са потешкоћама у развоју предшколског узраста и њихово укључење у редовне предшколске групе.
„Осим ових активности, наше удружење пише и реализује хуманитарне активности усмјерене на побољшање услова живота дјеце и младих са инвалидитетом“, додаје Марићева.
Она сматра да оваквој дјеци и њиховим породицама треба много подршке и љубави, те да је Удружење омладине и родитеља „Вратите нам осмијех“ много дало и пружило овој категорији.
„Знамо да се увијек може пружити више, али сматрамо да смо заиста много дали и пружили овој категорији. Као што људи кажу, увијек постоје задовољни и незадовољни. Ипак, мислим да наше постојање од 20 година говори да је наш рад препознат као нешто много добро и позитивно у нашој заједници“, истиче Марићева.
Фронтал/Миљан Рашевић