Društvo

Od BiH do Amerike – Pametni privjesak iz Mostara osvaja svijet

Da biste se bacili u preduzetničke vode u turbulentnom okruženju kakvo je u Bosni i Hercegovini, treba imati prije svega hrabrosti, pa zatim dobru ideju koja će privući investitore.

Da sjajnih ideja današnjoj omladini ne manjka a da upornost i predan rad rezultuju proizvodom dostojnim svjetskog tržišta, dokazuju tri mladića iz Mostara koji su 2017. godine registrovali firmu pod nazivom Amplius electronics.

Najmlađi inženjeri Mostara, Marin Bevanda (20), Luka Vučina (21) i Robert Rozić (21) su još u srednjoj školi sa 17 godina počeli raditi na prvom prototipu svoje ideje pametnog privjeska. Vodeći se željom da na najjednostavniji način riješe probleme svoje generacije koja je uvijek ostajala kako bez memorije u mobilnim telefonima tako i baterije, dizajnirali su pametni privjesak Rubico koji plijeni izgledom i mogućnostima koje pruža. 

Pametni privjesak Rubico služi kao power bank, odnosno punjač za mobitele i ima memoriju poput USB-a, tačnije NFC taga koji se može upotrijebiti za više funkcija. Uz sami proizvod dolazi i mobilna aplikacija, koja korisniku omogućava prijenos podataka s mobilnog uređaja direktno na privjesak, praćenje stanja količine slobodnog prostora na privjesku, kao i mogućnost snimanja videomaterijala i fotografija te pohranjivanja direktno na privjesak. 


FOTO: Pametni privjesak Rubico / amplius.tech

Proces same izrade privjeska trajao je dvije godine. Taj proces bi bio znatno brži da članovi tima nisu imali obaveze prema školi. Podršku su imali od strane SPARK akceleratora koji im je dao opremu za rad, mentorstvo i prostor. 

Mladići već imaju zainteresovane klijente u Švajcarskoj i Turskoj ali zbog nedosatatka sredstava nisu tu saradnju u stanju ostvariti. Sa firmom u SAD-u su dogovorili otkup autorskih prava za distribuciju na američko tržište, na čemu predano rade.

Rubico privjesci se proizvode u Evropi a testiraju u Osijeku i na našem tržištu se mogu pronaći po cijeni od 80KM.

„Mladi inženjeri mogu doći do posla u BiH, samo je pitanje koliko su vremena spremni provesti da pronađu firmu koja će ispunjavati njihova očekivanja. Naravno, u inostranstvu ima mnogo više otvorenih radnih mjesta pa bez velikog napora mogu da dođu do posla. Mi kao Amplius electronics želimo podići našu firmu na nivo da bude prepoznatljiva prvo u BiH pa onda i šire. U BiH privatnici su na lošem glasu, mi ne želimo da budemo takvi. Pokušat ćemo da napravimo firmu koja će cijeniti radnike, obezbijediti im dobre plate ali zbog toga ćemo pažljivo birati ljude koje ćemo zapošljavati.“, istakli su mladi inženjeri u razgovoru za coolstyle.ba

 

Izvor: coolstyle.ba
Frontal/Toni Sarajlić
 
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog