Vijesti

Почињу 12. Дани Душка Трифуновића у Палама

Традиционална манифестација „Дани Душка Трифуновића“, која се већ дванаесту годину заредом организује у Палама, биће одржана и ове године кроз различит едукативни и образовни програм, од 12. до 15. септембра 2018. године.

Манифестацију ће у Културном центру Пале, у уторак, 12. септембра од 19:00 часова, отворити писци Перо Зубац, Мошо Одаловић, Ранко Мићановић, Милица Бакрач, Здравко Миовчић и Мирко Вуковић кроз књижевно вече „Буквално тако“.

Бесједу о Душку Трифуновићу говориће писац Перо Зубац, а у галеријском простору Културног центра Пале исто вече биће отворена изложба слика Борка Мочевића из Источног Сарајева.

У оквиру програма биће додијељена награда „Душко Трифуновић“ за афирмацију српске културе и књижевности.

Другог дана одржавања манифестације, поменути писци ће посјетити основне школе „Пале“ и „Србија“ у Палама, гдје ће се дружити са основцима, а истог дана од 15:00 часова у Културном центру ће бити настављен програм кроз Пјеснички дан, у којем ће учествовати Перо Зубац, Мошо Одаловић, Мирко Вуковић и Слободан Станишић.

По завршетку програма, биће проглашени побједници и додјељене награде по конкурсу о теми „Биће боље“.

Манифестација „Дани Душка Трифуновића“ у петак, 14. септембра, се наставља кроз монодраму „Има нека тајна веза“, посвећена славном књижевнику, а у извођењу младог паљанског глумца Милана Димића.

Дванаести „Дани Душка Трифуновића“ биће завршени у суботу, 15. децембра, концертом и предавањем о теми „Тужне пјесме“, које ће извести сопран Клаудија Кркотић, Соња Радојковић на клавиру и композитор Војин Комадина.

Организатор овогодишње манифестације је Културни центар Пале, а покровитељи су Град Источно Сарајево, Општина Пале и Министарство цивилних послова БиХ.

Душко Трифуновић је био српски књижевник, пјесник и телевизијски аутор. Рођен је 13. септембра 1933. године у Сијековцу код Брода, а преминуо 28. јануара 2006. године у Новом Саду.

Прву пјесму је написао по повратку из војске, са 26 годинa. У Сарајево је дошао са 24 године и занатом бравара, али је већ сљедеће године издао прву књигу. Био је плодан стваралац који је створио двадесет књига поезије, четири романа и неколико драма. Сматра се заслужним за креирање нечега што је касније названо „сарајевска рокенрол школа“.

На телевизији је запамћен као аутор емисија на ТВ Сарајево „Шта дјеца знају о завичају“. По избијању рата 1992. године прешао је да живи у Нови Сад гдје је наставио да ради за ТВ Нови Сад.

Добитник је „Бранкове награде“, „Шестоаприлске награде“ града Сарајева, Савезне награде за бригу о дјеци, „Искре културе Војводине“, Инстелове награде, Златног кључића и награде „Микина чаша 2005“.

 

Миљан Рашевић/Фронтал

 

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog