Društvo
Од Спомен собе до Музеја Војске Републике Српске
Свака држава има своје историјске музеје и они су највјернији тумачи историје јер посједују материјалне доказе, експонате, чувају документе и имају истраживачке тимове.
Оснивање Музеја Војске Републике Српске и 3. пјешадијског (Република Српска) пука, те формирање сталне музејске поставке која би презентовала експонате из периода одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995. године), био је повод да Музеј Републике Српске посјети делегација 6. пјешадијске бригаде и 3. пјешадијског (Република Српска) пука, предвођена командантом бригаде бригадиром Радованом Јовићем.
Циљ предузетних официра стационираних у бањалучкој касарни Козара, гдје се чува значајан број музејских експоната који потичу из времена Одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995, је оснивање Музеја Војске Републике Српске и 3. пјешадијског (Република Српска) пука. Формирање музејске поставке представља значајан подухват за културу, те својеврстан патриотски чин.
У Музеју Републике Српске су делегацију дочекали Владимир Ђукановић, музејски савјетник етнолог и виши кустос историчар Миленко Ђорђевић, који је за делегацију приредио стручно вођење кроз сталну поставку Музеја Републике Српске.
"Музеј Републике Српске као централна установа културе може да пружи стручну помоћ при реализацији сталне поставке Музеја Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског (Република Српска) пука. Дуго очекивана реализација овакве музејске изложбе трајнијег карактера је од великог значаја, да би се широј јавности у правом свјетлу приказао Одбрамбено-отаџбински рат (1992-1995)", изјавио је Миленко Ђорђевић.
Спомен соба Воске Републике Српске у касарни Козара је једино мјесто гдје су исписана имена свих погинулих бораца из свих крајева Републике Српске. У оквиру унутрашње изложбене поставке изложено је наоружање и опрема јединица ВРС, те аутентичне фотографије из периода Одбрамбено-отаџбинског рата. У вањској изложбеној поставци изложна су велика борбена средства, оружја и оруђа јединица ВРС великих калибара.
"Ми не полазимо са нулте тачке. Имамо Спомен собу Војске Републике Српске, посједујемо одговарајући објекат и један респектабилан број музејских експоната који потичу из времена Одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995. године. Ови предмети ће бити употријебљени за формирање Сталне музејске поставке. Тема наше посјете Музеју РС је била да сарадњу, која већ постоји из неког ранијег периода, продубимо и подигнемо на један виши ниво, на обострано задовољство и ваших и наших посјетилаца." - изјавио је мајор Душко Марић, официр за културно-историјско насљеђе у команди 3. пјешадијског (Република Српска) пука, који је уједно и управник Музеја Војске Републике Српске и 3. пјешадијског (Република Српска) пука.
Значајан број експоната је изложен и доступан бројним посјетиоцима, којих је у просјеку 3000 - 4000 годишње. Чињеница да је збирка смјештена на војној локацији само додатно доприноси атрактивности и повећаном интересовању свих посјетилаца.
"Ми имамо изузетно добру сарадњу са просвјетном и академском заједницом, са Републичким педагошким заводом, са организацијама и удружењима проистеклим из Одбрамбено-отаџбинског рата, тако да су процедуре за улазак у наш Музеј поједностављене, с обзиром да се ради о војној локацији. Надам да ћемо, након ових почетних корака, успјети остварити сарадњу са која ће допринијети да организација и презентација грађе буду на највишем стручном и научном нивоу."- објашњава мајор Душко Марић.
Посјетилаца Спомен собе је сваке године све више, па је допуна збирке те формирање и регистрација Музеја Војске Републике Српске и 3. пјешадијског (Република Српска) пука, логичан слиједећи корак.
Фронтал