Društvo

Како је Ахмед Адемовић одсвирао крај Турака на Балкану

Ратови за ослобођење од 1912. до 1918. године изњедрили су многе јунаке. Неки од њих данас су познати широј јавности док је већи број нажалост још увијек заборављен и засјењен јунацима новог доба.

Један од тих заборављених јунака је и лесковачки трубач Ахмед Адемовић, носилац Kарађорђеве звијезде из ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године.

Прича која се са времена на вријеме, али недовољно, приповиједа. Требало би сви да се свакодневно подсјећамо ових малих људи који су чинили невјероватно велике ствари за нашу будућност и наш опстанак.

Ахмед Адемовић је служио као трубач у српској војсци. Током Балканских ратова, трубачи би специфичним трубним знацима слали сигнале војсци који би означавали јуриш или повлачење.

Током Kумановске битке, 24. октобра 1912. године, у тренутку када се она ломила, Ахмед се ушуњао у позадину турске војске и одсвирао по слуху трубом њихове знаке за повлачење. Збуњена турска војска која је у том тренутку била у силовитом налету, почела је да се повлачи, а Ахмед је онда засвирао знак за јуриш српској војсци која је полетјела на збуњену турску војску и потукла је.

Српска војска је нанијела Турцима пораз и отворила пут за надирање долином Вардара, тако да би могло да се каже да је Ахмед одсвирао крај Турака на Балкану

Kако му се Србија одужила за овај подвиг

Управо за овај подвиг, Ахмед је одликован Kарађорђевом звијездом са мачевима. А његов подвиг који је био толико прост и једноставан завршио је у уџбеницима на француским и руским војним академијама као позитиван примјер лукавства обичног војника.

Ахмед Адемовић се поносио својим подвигом и Kарађорђевом звијездом толико да одликовање није скидао до краја живота. Мјештани Лесковца памтили су и поштовали његово херојство. У свакој прилици и обиљежавању годишњица Ахмед је добијао почасна мјеста и сви су му указивали велику пажњу.


Ахмед Адемовић

Међутим, старина није имао среће да до краја свог живота ужива у својим заслугама и часном животу.

Током Другог свјетског рата Нијемци су стрељали двојицу његових синова – Реџу и Раму. Лесковчани су им подигли споменик у Араповој долини,у подножју Хисара, на том мјесту су Нијемци 3. децембра 1941. године стрељали око 500 Рома.

Посљедње године живота Ахмед је провео у кућерку свог унука Фадила.

Умро је децембра 1965. године у својој 92. години.

Иначе, поред Ахмеда Адемовића, златну Kарађорђеву звијезду са мачевима добила су још двојица трубача – Рома из лесковачког краја: каплар Амет Иде Аметовић, бомбаш српске војске из Лесковца и Рустем Сејдић из Бојника, прадеда познатог трубача Фејата Сејдића.

 

Извор: Википедиа/Фронтал
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog