Region
Дани Републике Српске у Србији – "Срби увијек жељели да живе у слози и миру"
Манифестација „Дани Републике Српске у Србији” почела синоћ је свечаном академијом у „Комбанк дворани”. Смотру је отворио предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Манифестација се организује шесту годину заредом, а ја увијек имам почетничку трему када вам се обраћам јер увијек желим да то буде још боље – поздрављајући многобројне званице признао је Додик и додао да Србији и Српској не треба ново упознавање, већ је важно да потврде пријатељство и да покажу да су истинска браћа, која се окупљају око свете ријечи, а то је слобода.
Он је истакао да овом приликом одаје пошту прецима који су дали живот за слободу коју сада има српски народ у Србији и Српској. Предсједник Додик поручио је да српски народ мора да буде свјестан снаге коју има, а која није мала.
Други покушавају да нам докажу да смо мали, недостојни властитих одлука о свом животу. Зато је важно да смо овдје у Србији, да вам покажемо колико је Република Српска ваша, али и да вам кажемо да је Србија наша – казао је Додик и нагласио да Српска нема ниједан проблем са другим народима, да жели да живи у миру.
Према његовом мишљењу, Срби немају потребу да се повуку пред иједним захтјевом науштрб националних и државних интереса.
Српском народу је данас потребно да се окупи око наших државних и националних идеја, да завршимо послове које су нам у прошлости остављали незавршене, тврдећи да ми немамо право на оно што су они имали, правећи монолитне националне државе око нас, а нама тврдећи да само ми морамо да будемо у заједници – нагласио је Додик.
Он је оцијенио да Србија показује љубав према Републици Српској и да је под вођством предсједника Александра Вучића и његове владе помогла Српској да, између осталог, изгради неколико вртића, мост, болницу...
Живјела Србија, живјела Република Српска, живио српски народ и нека живи наша света Српска православна црква – поручио је Додик.
Директор Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић говорећи о значају манифестације истакао је да се овим богатим програмима жели нагласити потреба за слогом, јединством и саборношћу српског народа, и да се тако његује и чува српски језик и писмо, вјера и традиција.
Свјесни смо да је сваки политички притисак на Републику Српску истовремено и притисак на Србију, не само као државу која је гарант Дејтонског споразума, него и као државу истог народа, и зато желимо да и ове године нагласимо ту потребу за слогом, за јединством и саборношћу – поручио је Цицовић.
У изјави медијима министар Александар Вулин казао је да без обзира на то где живели, Срби јесу и морају да буду једно.
То нам намеће наше поријекло, историја, култура, цивилизација и наша потреба да се изборимо за опстанак – казао је Вулин. – Република Српска је била, јесте и биће један од наших приоритета. Она увек може да рачуна на подршку и помоћ Републике Србије – додао је министар.
Он је казао да Република Српска треба да зна да што Србија буде била снажнија, стабилнија и сигурнија, то ће и Српска бити снажнија, стабилнија и сигурнија јер, како је рекао, „то једно без другог не иде”.
Као што нећемо дозволити нове „Олује” и нове Јасеновце, тако ћемо учинити све да Република Српска и Србија и читав наш регион живе у миру и стабилности. Република Србија признаје и поштује интегритет и суверенитет БиХ, уосталом ми смо чувари Дејтонског споразума, а БиХ је настала у складу са тим споразумом. Република Србија поштује Босну у датим границама и очекује и тражи да се у БиХ живи у складу са вољом два ентитета и три народа – рекао је Вулин.
Званицама се обратио и викарни епископ патријарха српског Стефан. Свечаном отварању присуствовали су и председница Скупштине Србије Маја Гојковић, министри у владама Србије и Републике Српске, Александар и Катарина Карађорђевић, академици и представници војске и полиције.
У програму су учествовали Бора Дугић, Драгољуб Ђуричић, плесна група „Уна сага сербика” и дечји хорови. Манифестација ће трајати до 8. септембра и биће затворена у Суботици, а на њој ће се представити занимљиви програми из културе, уметности, науке, просвете и привреде Републике Српске.
Извор: Политика