Vijesti

Хотел „Термаг“ први у историји хотелијерства у БиХ опремљен АЕД дефибрилатором

Руководство хотела „Термаг“ са Јахорине по први пут у историји бх. хотелијерства и туризма обезбједило је куповину аутоматског екстерног дефибрилатора (АЕД), апарата који уз третман дефибрилације успоставља правилан рад срчаног мишића и тако помаже у давању прве помоћи и спасавању људског живота.

Промоцију АЕД дефибрилатора одржали су кардиолог проф. др Александар Лазаревић, оснивач Љекарске коморе Републике Српске, и проф.др Ватару Шимизу са „Нипон“ медицинског универзитета из Токија.

Доктор Лазаревић је истакао да је хотел „Термаг“ увијек предњачио у свему, не само у квалитету услуга које нуди, те је истакао задовољство што је руководство хотела препознало важност да обезбједи набавку аутоматског дефибрилатора.

Он је додао да овакви уређају треба да стоје на јавним мјестима попут жељезничке или аутобуске станице, а сличан примјер је и аеродром у Вашингтону, гдје на сваких 500 метара имате ознаку АЕД.

„Мени је драго што је „Термаг“ као прва јавна установа у БиХ која је добила АЕД дефибрилатор, екстерни, којим могу да рукују лаици“, рекао је др Лазаревић.

Он је додао да му је драго што је у току посјета доктора Шимизуа, који је један од водећих свјетских и јапанских електрофизиолога.

„Он је проводио кампању у Јапану за превенцију изненадне срчане смрти и његова најужа специјалност је продужени QT синдром у ЕКГ-у, који можемо препознати из самог ЕКГ-а, а јавља се код оних људи који навече легну у кревет здрави, а освану мртви“, појашњава др Лазаревић.

Доктор Лазаревић истиче да је важно да апарат буде на видљивом мјесту, те да се што брже донесе до особе која добије напад, како би му се што прије помогло.

„Апарати су аутоматизовани тако да они аутоматски препознају поремећаје ритма и они дају један електрошок, те враћају рад срца у нормалан ток“, објашњава др Лазаревић.

Доктор Ватару Шимизу је истакао да је АЕД дефибрилатор нешто што се користи свугдје у свијету, те да је он у Јапану веома популаран и доступан у скоро свим институцијама.

„АЕД дефибрилатор је веома ефикасан у спријечавању изненадне смрти у случају срчаног обољења и ја предосјећам да АЕД треба да буде доступан у вашој земљи“, каже др Шимизу.

Он каже да је веома важно да се обични људи едукују на овом пољу и како правилно да користе АЕД дефибрилатор, те о његовој ефиканости.

Доктор Шимизу истиче да је АЕД дефибрилатор у Јапану до сада спасио неколико хиљада живота, те да се кампање и едукације поводом кориштења овог апарата врше константно. 

Он је додао да је важно, прије пружања прве помоћи АЕД дебрилатором, позвати Хитну помоћ, а затим ставити двије електроде на грудни кош особе, испод одјеће, након чега ће апарат сам, аутоматски дијагностификовати и пружити електрошок особи која има удар.

Аутоматски екстерни дефибрилатор (АЕД) је покретна јединица која је способна да дијагностификује сметње у раду срца које су опасне по живот и кроз третман дефибрилације успостави правилан рад срчаног мишића и на тај начин помаже у давању прве помоћи и спашавању људских живота. 

 

Аутор: Миљан Рашевић

 

Фронтал

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog