Društvo
Neponovljiva ljubav Braunovih
Jedan od najpoznatijih dokaza vječne ljubavi između dvije osobe je mauzolej Taj Mahal sagrađen još u 17. vijeku u Agri, Indiji, a koji je proglašen jednim od sedam svjetskih čuda 2007. godine. Još tada je ljubav između šaha Jahana i njegove treće žene Mumtaz Mahal slovila kao nešto najuzvišenije.
Pri porodu njihovog četrnaestog djeteta Mahal je preminula. Šah Jahan potom daje sagraditi mauzolej – vječnu grobnicu za svoju voljenu, kao simbol besmrtnosti njihove ljubavi.
Kako svi gradovi pišu zanimljive priče o ljudima i njihovim sudbinama, tako i Sarajevo ima istu takvu jednu priču punu iskrene ljubavi koja će u vidu dvora usred grada vječno svjedočiti o postojanju dubine najiskrenijih osjećaja između Augusta i Marije.
Ime Augusta Brauna je svojevrsni sinonim za građevine Sarajeva napravljene od cigle u doba austrougarske vladavine. Taj vrijedni fabrikant je još davne 1879. godine došao u Sarajevo iz Tirola u namjeri da svoj život nastavi sa predivnom Marijom, koja je osvojila njegovo srce. Njegova poduzetnost i vizionarske misli su izrodile i prvu ciglanu koja je bila u njegovom vlasništvu. Sve značajne građevine iz tog perioda napravljene su upravo ciglom iz fabrike Brauna.
Dok su na početku u sve cigle koje su izlazile iz Braunove fabrike bili ugravirani samo njegovi inicijali, vremenom je August vođen njihovom ljubavi dao utisnuti na svaku ciglu oko svojih inicijala i jedno srce. Upravo takvim ciglama se izgradio monument njegove ljubavi prema voljenoj Mariji. Dok su mu ljudi govorili kako je suludo na poljani početi gradnju jednog, u to vrijeme epohahalnog, zdanja, Braun se nije dao omesti i svojoj je dragoj dao izgraditi dvor koji je po njoj dobio ime, tvrdeći još tada da će jednoga dana upravo taj dio grada biti centar zbivanja.
Marijin dvor, po kojem je kasnije jedan dio grada dobio ime, izlazi danas na četiri ulice glavnoga grada BiH a u svom centralnom dijelu ima otvoreno dvorište (svojevrsni park), koje u ovo doba užurbanog života predstvalja pravu oazu mira. Nakon gradnje Marijina dvora, Braun pravi svojevrsni regulacioni plan za taj dio grada a u Ulici kralja Tvrtka počinje gradnju Augustovog dvora koji nikada nije u potpunosti završen.
FOTO: Zgrada Marijina dvora na razglednici iz 1895. godine / Wikipedia
Blizina ova dva dvora ne može a da ne podsjeti na priču kako je šah Jahan želio izgraditi sebi mauzolej od crnoga kamena, tačno preko puta Taj Mahala kako bi i nakon smrt mogao gledati u svoju voljenu Mahal, te ta dva zdanja namjeravao povezati srebrnim mostom. Na kraju, zbog nesuglasica u porodici sin je dao da i njega pokopaju u Taj Mahalu, tačno uz svoju najdražu ženu, što su mnogi smatrali namjernim narušavanjem simetrije koja se krije u zdanju Taj Mahala.
Do 2000. godine skoro ništa se nije znalo o smrti i posljednjem počivalištu bračnog para Braun dok pri adaptaciji ambasade SAD-a u Sarajevu, koja se u tom vremenu nalazila upravo u vili Braun, nisu našli posmrtni ostaci Augusta i Marije u urnama, zajedno sa pratećom dokumentacijom. Iako je Ambasada tada kontaktirala sve relevantne institucije u nadi da pronađe naslijednike Braunovih u Austriji, to se nije dogodilo. Na molbu austrijskih vlasti Ambasada je vratila urne na prvotno mjesto u sklopu imanja vile Braun, te njihove grobove obilježila.
Naredni put kada budete prolazili Marijinim Dvorom u Sarajevu podignite pogled sa svojih mobilnih telefona i upijajte ljepotu austrougarske arhitekture koja vas okružuje. Sjetite se da se ispod starih fasada nalaze cigle sa urezanim srcem kao simbolom vječne ljubavi dvoje stranaca čiji je život obilježio našu sadašnjost.
(FOTO: sarajevo.travel)
IZVOR: https://hr.wikipedia.org/wiki/Marijin_dvor
http://delhaske.blogger.ba/arhiva/2006/08/23/394275
Autor: Toni Sarajlić
Frontal