Svijet

Blumberg: Turska kriza – test Putinove moći na globalnoj sceni

Politički sukob Turske i SAD i kriza koja je zahvatila tursku liru su zapravo "zlatna" šansa za ruskog predsjednika Vladimira Putina da okrene geopolitička kretanja u svoju korist i zadobije nove saveznike, ocjenjuje njujorška agencija "Blumberg".

To, međutim, smatra Blumberg, možda neće ići tako jednostavno.

Iako su Putin i predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan popravili odnose koji su zapali u krizu kada je Turska 2015. godine oborila ruski borbeni avion, lider Kremlja može malo toga da ponudi kako bi ublažio ekonomske probleme Ankare ili da ubijedi drugu po vojnoj brojnosti silu NATO-a da napusti taj savez i približi se Moskvi, navodi se u komentaru njujorške agencije.

"Odnosi sa Turskom su danas prilično konstruktivni. Ali u politici ništa nije zauvijek i sve se može promijeniti", kaže član Odbora za odbranu i bezbjednost u gornjem domu ruskog parlamenta Franc Klintševič.

"Mi ne gradimo iluzije u ovim odnosima", dodao je Klintševič.

Turska je bila važan bedem protiv Sovjetskog Saveza tokom Hladnog rata, a u njoj su trenutno američka avio-baza, dok su u Crnom moru i američki ratni brodovi.

Zbog novih sankcija, Erdogan je upozorio da je višedecenijska alijansa u opasnosti i da Turska može da počne da traži nove prijatelje i saveznike.

Kako se kriza lire intenzivirala, Erdogan je odmah razgovarao sa Putinom telefonom, uglavnom o "trgovinskoj i ekonomskoj saradnji".

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov završio je dvodnevnu posjetu Turskoj u utorak, a posjeta je podrazumijevala razgovore o sukobima u Siriji i Ukrajini, kao i o ekonomskim projektima, uključujući gasovod i nuklearnu elektranu.

Putin je rekao Erdoganu da su Rusija i Turska "na istoj strani", a prošle godine složili su se da ukinu većinu trgovinskih sankcija koje su nametnute nakon što je Putin optužio Tursku za "nož u leđa" poslije pada ruskog vojnog aviona u blizini sirijske granice.

Ostala su ograničenja na uvoz turskog paradajza.

Ekonomska ranjivost Turske znači da će američki predsjednik Donald Tramp "vjerovatno pobijediti", napisao je na svom Tviter nalogu direktor moskovskog Karnegi centra Dmitrij Trenin.

"Erdogan neće napustiti NATO. Međutim, Trampov pristup saveznicima imaće velike posljedice u oblikovanju svjetskog poretka", ocjenjuje Trenin.

Tenzije je dodatno zapalila Trampova odluka da uvede sankcije Turskoj i da udvostruči tarife za čelik i aluminijum. Isto tako, upozorio je da će biti teško popraviti odnose ukoliko Erdogan kupi raketni sistem S-400 od Rusije.

 

Izvor: RTS
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog