Vijesti
Dodik: Srebrenički zločin dogovorena tragedija s ciljem satanizacije Srba
Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o Izvještaju o radu Komisije za Srebrenicu počela je obraćanjem predsjednika Srpske Milorada Dodika, na čiji je zahtjev sjednica i sazvana.
Predsjednik Dodik je na početku svog obraćanja ponovio da je namjera sjednice koja je sazvana na njegov zahtjev ništa drugo nego potreba da se obezbijedi dolazak do istine, te da ne postoji namjera da se umanje zločini koji su se desili nad Bošnjacima. On je naveo da bez obzira kakvi pritisci bili na Srpsku, interes srpskog naroda mora da bude na prvom mjestu.
„Želimo da sagledamo i srpske žrtve. Mora da se zna da 30.000 stradalih Srba u prethodnom ratu još čeka pravdu. Srebrenički zločin bio je dogovrena tragedija, s namjerom satanizacije Srba“, kazao je Dodik.
„Istorijsko breme je teško, a Srbi mogu svjedočiti u pojmu istorijske nepravde i uopšte nepravde prema jednom narodu“, rekao je predsjednik Dodik i dodao da „niko ko predstavlja institucije Republike Srpske ne želi da nanese štetu nekom drugom narodu ili da prećuti bilo šta što nije istina, a istina o stradanju tokom odbrambeno-otadžbinskog rata nije jednaka za sve, niti je dostupna svima“.
On je naveo da je pod uticajem Međunarodne zajednice istina selektivna, jer potencira žrtve jednog naroda a istovremeno negira žrtve drugog, srpskog naroda, i upravo je to razlog najvećeg protivljenja rada Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995.
„Komisija nije navela mjesto Osliće kada je ubijen narodni poslanik u skupštini BiH Goran Zekić, selo Međa kada je stradalo sedam lica, kao i Gagić Ljubica koja je podvrgnuta nesnošljivoj fizičkoj torturi nakon čega je izvršila samoubistvo ispijajući sirćetnu kiselinu, ni selo Ratković i zaseoke Dučiće, Dvorišta i Račiće, gdje je na pravoslavni praznik ubijeno 18 Srba, ni Brežane gdje je ubijeno 20 lica srpske nacionaliste, ni Krnjiće gdje je ubijeno 19 lica srpske nacionalnosti, ni kada je živ zapaljen nepokretni penzionisani srpski učitelj. Sve se ovo dešavalo krajem 1992. i početkom 1993. godine. U Izvještaju Komisije nema ni zločina u selima Zalađe kada je na Petrovdan ubijeno 45 lica srpske nacionalnosti, ni Podravanje kada je ubijeno 40 lica srpske nacionalnosti, ni Skelana kada je ubijeno 57 lica srpske nacionalnosti, ni Kravica...“, nabrajao je predsjednik zločine nad srpskim stanovništvom u i oko Srebrenice, ali i zločine nad srpskim stanovništvom u i oko Sarajeva.
Predsjednik Dodik je naveo da zločine prema Srbima Komisija tadašnje Vlade Republike Srpske nije stavila u svoj Izvještaj, koji je pisan pod diktatom Pedija Ešdauna, zločinca koji se iskazao nekoliko godina ranije kao instruktor kosovskih Albanaca.
Takođe, Dodik je jasno istakao da se posljednjih godina došlo do saznanja čije analize pokazuju, na velikom broju primjera, netačne konstrukcije stavova, kao i netačne i neprecizne podatke koji su izneseni u Izvještaju Komisije. On je istakao da se ta netačnost odnosi isključivo na broj žrtava u Srebrenici.
„Veliki broj tih podataka pokazuje da su tamo sahranjeni oni koji nisu poginuli na tom području ili navedenom periodu, da ima i živih na tom spisku, ukupno 59. Imam taj spisak“, rekao je Dodik.
On je istakao i da je na rad Komisije za Srebrenicu do sada potrošeno oko 300.000KM, ali da se nije odmaklo dalje od početka.
„Radna grupa sačinila je spisak od tačno 20.150 Srba. Na tom spisku se nalaze čak lica koja nikada nisu bila na srebreničkom području. Na spisku se nalaze čak i kuvari koji nisu bili u zoni ratnih dejstava. Ove činjenice nesporno potvrđuju da je taj spisak sačinjen sa jednim ciljem, što veći broj Srba staviti na spisak i označiti ih kao eventualne zločince. Sagledavajući ovako tendenciozno skrojen spisak vidljiva je namjera nametanja kolektivne odgovornosti Republici Srpskoj i srpskom narodu u cjelini. Oni koji zagovaraju i nameću kolektivnu odgovornost imaju za cilj da srpski narod postave u istorijski kontekst sa nacistima iz Drugog svjetskog rata", rekao je Dodik.
Kao predsjednik Republike Srpske Dodik je na sjednici naglasio da ima obavezu da stane u odbranu svakog građana Srpske, te da pomogne svakom od tih 22.000 Srba koji su na spisku majki Srebrenice.
„Republika Srpska ne smije i neće dozvoliti da bilo ko ispašta zbog nečijih konstrukcija. Iz ovih razloga sam se odlučio da zatražim današnju raspravu“, kazao je Dodik.
Na kraju, predsjednik Dodik je u završetku svog obraćanja pozvao i udruženje „Majke Srebrenice“ da zajedno rade na novom Izvještaju Vlade Republike Srpske, te je pozvao i bošnjačku stranu da se uključe u rad Komisije.
„Tražim da bošnjačka strana predloži svoje najrelevantije ljude koji bi bili članovi nove Komisije, i da zajednički dođemo do jednog jedinstvenog Izvještaja da bi prestalo ono sramotno okupljanje u Bratuncu na groblju, a onda kasnije i na drugim mjestima“, rekao je predsjednik Dodik.
Frontal/Danka Savić