Banja Luka
Održana promocija knjige "Selefije u BiH 2"
Juče je u Muzičkom paviljonu "Staklenac" u Banjaluci održana promocija knjige "Selefije u BiH 2", autora dr Srđana Puhala.
Socio-psihološka studija "Selefije u BiH 2" predstavlja nastavak ranijeg istraživanja o selefijama u Bosni i Hercegovini, od toga ko su zapravo selefije, kako ih drugi vide do toga kako mediji u BiH izvještavaju o njima.
Osnovni ciljevi ovog istraživanja su bili da se utvrde lični i kolektivni ciljevi selefija u BiH, u kojem stepenu su kod njih prisutni narcizam, psihopatija, sadizam, makijavelizam i da li se međusobno razlikuju, te da se utvrde stavovi selefija o militantnom ekstremizmu, ratu i miru.
Puhalo je ovom publikacijom želio da zaokruži svoje dugogdišnje istraživanj o selefijama, nastojeći da ih građanima BiH predstavi kao "normalne" ljude koji žive islam i dok ne krše zakone BiH, imaju potpuno pravo da se ponašaju kako žele i da rade šta žele.
Posebno značajno kod ovog istraživanja je razgovor psihologa Srđana Puhala sa osuđenim pripadnicima selefijskog pokreta koji su se vratili i ratovali na stranim ratištima.
"Zanimljivo je da niko nije priznao da je bio na ratištu u Siriji ili Iraku. Kada ih pitam gdje su bile te i te godine, oni kažu da su išli na neko putovanje. U zatvoru su u najstrožijem dijelu, potpuno izolovani. Oni to ne doživljavaju kao kaznu, nego kao iskušenje koje će izdržati kako bi osigurali "dzenet"", objasnio je Puhalo.
Istraživanje za ovu publikaciju sprovedeno je u periodu od maja do novembra 2017. godine, a ispitano je 345 ispitanika. Istraživanje je sprovedeno u sljedećim mjestima: Jablanica, Konjic, Bihać, Bosanska Krupa, Dubnica kraj Kalesije, Gračanica kraj Živinica, Sarajevo, Zenica, Bočinja, Ošve, Maglaj, Tuzla, Gornja Maoča, Ključ, Sanski Most, Kakan, Lukavac kraj Tuzle, Travnik, Mostar i Doboj.
Pred oko 20-ak ljudi u "Staklencu", Puhalo je naglasio da je njegova jedina namjera bila da se bavi isključivo činjenicama vezanim za ove ljude koji se isključivo nazivaju "muslimanima" i koji ne vole da ih zovu "vehabije".
"Oni sebe nazivaju samo muslimanima i žive islam, dok za bosanski islam smatraju da je uprljan tradicijom. Oni su protiv tradicije", rekao je Puhalo.
On smatra da su mediji ti koji stvaraju negativnu sliku o selefijama i da "utjeruju" strah običnim građanima. Osvrnuo se i na druženje sa selefijama obilazeći sva ta mjesta širom Bosne i Hercegovine. Ističe da među njima nema nekih bogataša, da su vrijedan narod koji se po malo čemu razlikuje od običnih građana, i da ne dobijaju nikakve pare kako bi se pokrivali ili nosili brade i kratke pantalone.
Puhalo je na kraju zahvalio svima koji su došli na promociju, koji su ga podržali i nada se da će njegova publikacije bar malo doprinijeti tome da građani sagledaju stvari iz drugog ugla i shvate da selefije ne predstavljaju nikakvu opasnost za njih i za BiH.
Frontal/D.S.