Društvo
Pet do dvanaest: Sutra protesti na Trgu Krajine, lica s invaliditetom traže invalidnine
Protest sedam udruženja okupljenih u Gradski odbor udruženja invalida Banja Luka najavljen je za srijedu, 25. 04., na Trgu Krajine u simboličnih pet do 12. Udruženja i njihovi članovi će još jednom na uputiti zahtjev za regulisanje prava na ličnu invalidninu, koju lica sa invaliditetom neratnog uzroka invaliditeta u Republici Srpskoj ne ostvaruju.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite izdalo je saopštenje ovim povodom, u kojem navode da je jutros održan sastanak sa Radovanom Ristićem, predsjednikom Gradskog odbora, te da su ga informisali o radu i rezultatima dosadašnjeg rada Radne grupe za unapređenja položaja lica sa invaliditetom, u čijem su sastavu svi savezi i udruženja lica sa invaliditetom od javnog interesa.
Ristić navodi da je sastanak održan, te da je traženo da protesti ne budu održani.
„Obrazložili su da Radna grupa radi, ali mi ne kažemo da ne radi, već da nismo zadovoljni kojim dinamikom se odvija rad na ovom pitanju. Za sedam mjeseci nije bilo pomaka u radu“, kaže on.
Objašnjava da je saslušao i prijedlog nadležnih da lična invalidnina bude socijalno pravo koje podliježe cenzusu, što je za lica s invaliditetom neprihvatljivo.
„Tako bi svako ko ima bilo kakve prihode gubio pravo na invalidninu. Prijedlog Ministarstva rada je da sva lica s invaliditetom koja su radno sposobna ne mogu da ostvare ovo pravo, tako da u konačnici veliki broj lica kojima je to neophodno ne bi ostvarivao pravo. Mi smo tražili da ovo primanje bude inkluzivni dodatak, odnosno sredstvo izjednačavanja mogućnosti, bez obzira na socijalnu sliku korisnika ovog prava“, objašnjava on.
Smatra da je vezivanje uslova za ostvarivanje ovog prava za imovinski cenzus jako opasan, jer bi slika domaćinstava u kojima žive lica s invaliditetom bila suprotna realnom statusu pojedinca – imovina bliskih srodnika bi uticala na pravo osobe koja nema drugi izvor prihoda osim ovog prava.
Ministarstvo dalje navodi da su modaliteti uvođenja ovog prava u razmatranju, te da su upoznati sa zahtjevima ove populacije i da ih sukcesivno rješavaju.
U Radnoj grupi koju su formirali nalaze se ministar zdravlja i socijalne zaštite Dragan Bogdanić, ministar finansija Zoran Tegeltija, ministrica uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske Milenko Savanović, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, predsjednik/potpredsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske kao i predstavnici svih saveza i udruženja lica sa invaliditetom od javnog interesa (Saveza gluvih i nagluvih Republike Srpske, Saveza paraplegičara, oboljelih od dječije paralize i ostalih tjelesnih invalida Republike Srpske, Saveza distrofičara Republike Srpske, Saveza slijepih Republike Srpske i Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Republike Srpske).
Zahtjev za ovu vrstu ličnog primanja odnosi se na pravo kojim bi, prema prijedlogu udruženja iz Banjaluke, lica sa procijenjenim invaliditetom u obimu 80-100% mjesečno dobijala pola najniže plate u Republici Srpskoj, odnosno 205 KM.
„Prema procjenama koje sam dostavio, radi se o oko 3000 korisnika u Republici Srpskoj. Mi postupamo po izraženoj potrebi naših članova, kojima je teško naći siguran izvor prihoda i nalaze se u teškoj finansijskoj situaciji“, ističe Ristić.
On podsjeća da ni kategorija ratnih vojnih invalida, te civilnih žrtava rata u Republici Srpskoj, ali ni primaoci socijalnih davanja po osnovu invaliditeta u Federaciji nisu uslovljeni imovinskim cenzusom za ostvarivanje ovog prava.
Ana Kotur-Erkić