Društvo

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH ugostila najbolje studente farmacije

Najbolji studenti farmacije iz BiH bili su u dvodnevnoj posjeti Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH (ALMBIH), a u sklopu projekta Agencije “Dani otvorenih vrata“ koji je baziran na motivaciji i potencijalnoj infiltraciji budućih nosioca farmaceutske struke u institucijama, apotekama i fakultetima koje imaju potrebu za ovim profilom.

Predstavnici rukovodstva Agencije su prvog dana posjete, studentima sa najboljim prosijecima u cijelom BiH sjedištu ove institucije upriličili prijem te su ih, izlagači, kroz četiri usmjerena predavanja upoznali sa nadležnostima Agencije, istorijatom farmaceutskog prava, značajem kliničkih ispitivanja te radom Inspektorata Agencije.

 

Domaćini studentima u sjedištu Agencije bili su: direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak, pomoćnik direktora za Sektor za lijekove dr. sc. Biljana Tubic, pomoćnik direktora za pravne i opšte poslove dipl.pravnik Mladen Čančarević, načelnik Sektora za medicinska sredstva mr ph. Tanja Savanovic i načelnik Sektora za klinička ispitivanja mr ph. Tatjana Ponorac.

-Nadamo se da ćete posjetu Agenciji iskoristiti na najbolji mogući način, te iskustva koja steknete tu kasnije uspijete primijeniti u praksi. Želimo na ovaj način da vam pokažemo da podržavamo buduće nosioce farmaceutske struke, sa težnjom da jednog dana, i najboljima među vama otvorimo vrata ove institucije ponudimo vam priliku za profesionalni angažman po zavšetku školovanja. Želim vam puno uspjeha u nastavku školovanja – rekao je direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak tokom dobrodošlice studentima.

-Studente smo upoznali sa osnovnim informacijama o Agenciji, a potom predstavili kratko istorijat razvoja farmaceutskog prava i ulogu Agencije u sistemu zdravstvene zaštite u BiH i u svijetu uopšte. Takođe, studentima smo približili pojmove životnog ciklusa lijeka, te im objasnili na koji način Agencija ocjenjuje da li je neki lijek dobar ili ne, da li ce biti odobren za primjenu i kako cemo mu definisati terapijsko područje primjene, način doziranja, populaciju kojoj je namijenjen,  značaj praćenja neželjenih reakcija na lijekove, ali i nadležnosti Agencije na polju nadzora nad proizvodnjom, prometom na veliko, kliničkim ispitivanjima i farmakovigilantnim sistemima nosioca dozvole i proizvođača – istakla je Biljana Tubić.

Studenti su pomno pratili predavanja te izrazili ogromno zadovoljstvo usljed prilike da budu dio ove svojevrsne prakse što je rezultaovalo bogatom diskusijom koja se razvila i brojnim pitanjima s njihove strane prema izlagačima. Bogata razmjena znanja i saznanja je doprinjela svečanoj i akademskoj atmosferi. 

-Drago mi je da sam imao priliku da se bolje upoznam sa radom Agencije za lijekove i medicinska sredstva kao i da posjetim njihovu kontrolnu laboratoriju u kojoj sam vidio sve uređaje i tehnike koje se koriste u kontroli lijekova, a o kojima sam slušao na fakultetu. Takođe, mogućnost da upoznam kolege sa drugih farmaceutskih fakulteta u BiH i mogućnost da međusobno razmijenimo dosadašnja iskustva, bila je veoma korisna i intresantna - rekao je Đorđe Đukanović, student četvrte godine farmacije iz Banjaluke.

Predstavnici rukovodstva su nakon predavanja studentima poželjeli mnogo uspjeha u nastavku školovanja te im uručili i prigodne poklone.

Drugog dana posjete Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH, studenti su posjetili Kontrolnu laboratoriju u Sarajevu, te imali priliku da vide kako u praksi izgleda postupak kontrole lijekova.

-Bilo je odlično iskustvo i prilika za učenje. Oduševljena sam kapacitetima koje Agencija posjeduje i njenim načinom rada. Velika nam je čast što smo posjetili Agenciju i nadamo se da ćemo imati priliku da radimo u istoj - istakla je Alma Karačić, student pete godine farmacije u Sarajevu.

 

Domaćini u laboratoriji bili su: Doc.dr Tamara Bosnić, mr ph. spec., Prim. dr Dženita Softić, mr ph. spec. , mr ph Sabina Bešlagić spec. i Mr sci. Ljiljana Kudra, mr ph. i mr ph. Ana Borić.

Ljiljana Kudra pojasnila je studentima šta podrazumijeva postupak kontrole lijekova. 

-Kvalitetatn lijek je onaj koji je usklađen za zahtijevima legislative dobrih praksi i smijernica, što znači: što su zahtijevi za kvalitet veći to je i ostvareni kvalitet veći, a kvalitet se provjerava kroz dokumentaciju proizvođača koju mi ovdje evaluiramo a onda se kvalitet lijeka praktično provjerava u Kontrolnoj laboratoriji i za uvezene i za domaće proizvođače. Dio dobrih praksi je ono što provjerava naša inspekcija  koja daje certifikate da proizvođači rade u skladu sa dobrom proizvodnim praksom, da veleprometnici rade u skladu sa dobrom distributivnom praksom, te da se evaluacija dokumentacije uradi u skladu sa zahtijevima važećih farmakopeja i ICH standardima. 

 

Frontal
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog