Društvo

Banjaluka, Sarajevo i Mostar bili domaćini T.A.L.K.S. događaja

Proces prenosa baštine znanja, iskustva i odgovornosti na mlade nastavljen je u Sarajevu i Mostaru, a finalni događaj održan je u Banjaluci.

Time je realizovano svih pet T.A.L.K.S.  događaja - krajem decembra u Bijeljini i Tuzli 2017. godine, potom su posljednja dva dana januara bila rezervisana za Sarajevo i Mostar a završnica u Banjaluci 6. februara. 

Perpetuum Mobile dijeli sve govore s namjerom da dosegne što veći broj mladih u Bosni i Hercegovini i ponudi im uvid u priče, iskustva, lekcije i ukaže na prilike koje će biti podijeljene tokom T.A.L.K.S. događaja. Projekat kroz platformu motivaciono – informativnih konferencija zagovara otvoreniji politički sistem, uključivanje mladih u proces donošenja odluka, stvaranje podsticajnog okruženja za mlade i sve građane Bosne i Hercegovine 

T.A.L.K.S. događaje ugostili su gradovi – univerzitetski centri: Bijeljina, Tuzla, Sarajevo, Mostar i Banjaluka. 

Elvin Okugić iz Bihaća aktivan je godinama u političkom životu a u svom govoru naglašava kako je za suzbijanje korupcije najvažnija promjena svijesti građana, politička volja i postavljanja primjera od strane najviših zvaničnika kako bi antikorupcijske aktivnosti imale efekta. Elvin je student je druge godine drugog ciklusa studija na Tehnološkom fakultetu. 

Emir Ustavdić iz Sarajeva diplomirao je na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, na kome je stekao i zvanje magistra menadžmenta. Trenutno je na postdiplomskom studiju Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Temu korupcije u obrazovnom sistemu obrađuje kroz prizmu ličnog iskustva kroz školovanje. Njegova ključna poruka glasi:  „Antikorupcija je jednom kreunula od mene. Neka antikorupcija krene i od tebe!.

Hana Imširović iz Sarajeva fiplomirala je na Fakultetu političkih nauka i već nekoliko godina aktivna u nastojanjima da izgradi sebe ne samo kroz akademsko obrazovanje nego i kroz druge vidove neformalnog obrazovanja. Svoj entuzijazam prenosi kroz lično iskustvo i tvrdi da niko ne može napisati čarobni recept za dobijanje posla, ali može odabrati svoj put do posla unapređivanjem sebe. 

Amra Fejzić iz Sarajeva je magistar politologije, smijer Međunarodni odnosi i diplomatija. Amra je govorila kako za izgradnju potpune ličnosti, aktivizam i rad u različitim organizacijama/udruženjima predstavlja dobru podlogu za usavršavanje vještina i odličnu pripremu za izazove modernog života

Mario Mikulić iz Čapljine uspješno se bavi politikom već duži niz godina a trenutno obavlja funkciju predsjedavajućeg mladeži HDZ BiH. Posjeduje značajno lično iskustvo kada su u pitanju Evrospka unija i njeno funkcionisanje i poručuje da naš cilj treba biti Europska unija i vizija koja tamo vlada, a to je motivacija mladih da sve mogu sami uraditi, da mogu stvoriti bolju budućnosti i ostati u svojoj zemlji kako bi  je gradili. Mario vjeruje da je najvažnija stvar spremnost da damo dio sebe, svog rada i nastojanja da bi naše okruženje i našu zemlju odveli putem europskih integracija- putem prosperiteta i napretka.

Anel Kljako iz Mostara je postao najmlađi poslanik u istoriji Skupštine Hecegovačko-neretvanskog kantona. Iako je vrlo mlad ušao u politiku, tu se jako dobro snašao i odlučio je da kroz lični primjer i iskustvo govori o tome da mlad čovjek treba da se bori za svoje mjesto i mora biti svjestan da samo svojim trudom i zalaganjem može dođi do rezultata. Tvrdi da mladi moraju pokazati starijima da zaslužuju šansu a pritom ostati doslijedni sebi i ne predati se konformizmu.

Marija Ćeškić iz Širokog Brijega jedna od najmlađih ikad zastupnica u Zapadnohercegovačkoj županiji. Svojim trudom i entuzijazmom na svim poljima inspiriše mlade u Bosni i Hercegovini. Marija vjeruje da samo rad na sebi i vjera u sebe potrebna za uspjeh, a govori zašto je bitno živjeti svoje snove, raditi posao koji se voli naročito u eri mogućnosti koje danas pruža internet, a nisu postojale prije 20 godina.

Anja Petrović iz Istočnog Sarajeva jedna je od uzdanica političkog aktivizma Republike Srpske a već duži niz godina se, sa velikim uspjehom bavi politikom i političkom edukacijom. Značaj pristupanja Evropskoj uniji za razvoj BiH Anja je objasnila je kroz lična iskustva i kroz komparativnu analizu u odnosu na druge države članice.

Dušan Kondić iz Kozarske Dubice je diplomac Fakulteta političkih nauka, sa prosjekom 9,51. Kao kruna obrazovanja, uručena mu je zlatna značka sa likom Nikole Tesle. Iako se u jednom periodu svog života aktivno bavio politikom, mnogo mu je draži terorijski aspeket ove teme. Dušan je govorio o tri stava koji se najčešće javljaju među mladima, a koji se tiču zapošljavanja i zbog kojih neće (ili će znatno teže) pronaći posao koji će voljeti. Svaki od navođenih stavova prate odgovarajući kontraprimjeri koji pokazuju zašto takvi stavovi nisu plodotvorni.

Kenan Keserović iz Velike Kladuše iza sebe ima bogatu političku karijeru u kojoj je obavljao funkciju delegata u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine. Posebno je uključen u društveni aktivizam kad su u pitanju rodna ravnopravnost i sprječavanje rodno zasnovanog nasilja. Kenan je govorio o položaju žena u BiH s akcentom na prisustvo nasilja nad žena, te je predočio konkretne ciljeve koji vode ka rješenju problema i ukazao na značaj saradnje vladinog i nevladinog sektora za unaprijeđivanja i zaštite prava i položaja žena u društvu.

Dobrica Kucalović iz Zvornika se, nakon aktivnog političkog angažmana i zavidnih rezultata tom polju, posvetio privatnom biznisu. U Banjaluci je govorio o mjestu mladih u našem političkom sistemu, zastupljenosti mladih u izvršnoj vlasti, stvarnoj moći koju imaju u političkim partijama te je pojasnio na koji način mogu da poboljšaju svoju poziciju.  

Nikola Kužet iz Banjaluke je diplomirani ekonomista, inženjer industrijske organizacije i Master menadžer na programu Marketing menadžment. Nikolini radovi i istraživanja su prezentovanii na stručnim konferencijama i objavljivani u profesionalnim magazinima. Specijalizirao je marketing, brendiranje, poslovno vođstvo i komunikacije. Na događaju u Banjaluci ukazao je da tradicionalni metodi borbe protiv korupcije imaju svoja ograničenja i da je jedini održiv metod borbe protiv korupcije digitalizacija koja omogućava apsolutnu transparentnost.

Govori sa svih pet događaja dostupni su na YouTube nalogu projekta. „Perpetuum mobile - Institut za razvoj mladih i zajednice Banja Luka“ pokrenuo je projekat T.A.L.K.S. koristeći metodologiju kratkih formi motivacionih, iskustvenih i inspirativnih govora uključivanjem mladih lidera iz različitih krajeva BiH koji se bave ključnim aktuelnim pitanjima: EU integracijama, pitanjima zapošljavanja, borbi protiv korupcije i ljudskim pravima. 

 

Frontal

 

 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog