Društvo

Branislava Petković - Nivo uspjeha je uvijek ekvivalentan količini uloženog truda

„Uskladite ritam svojih koraka sa tempom svoga pulsa“

Branislava Petković je dvadesettrogodišnja djevojka iz Bijeljine, diplomirani pravnik, advokatski pripravnik u Advokatskoj kancelariji Stevanović u Bijeljini, poštovalac kafe kao kulturološkog fenomena, filmoljubac i knjiški moljac koji biblioteku doživljava kao svoje prirodno stanište. A na pitanje zašto je izabrala da studira pravo, obično odgovara da vjeruje da je, zapravo, pravo odabralo nju još u prošlom životu. Na nedavnom obilježavanju Dana fakulteta i krsne slave Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu je nagradio Branislavu kao najboljeg diplomiranog studenta, koja je ostvarila prosjek 9,68, a studirala je u odjeljenju u Bijeljini i nekoliko godina je bila student generacije.


Akademski građanin treba da ima širinu pogleda na svijet

„Kažu da je generacija sa kojom sam studirala jedna od boljih na našem fakultetu u posljednje vrijeme, a ja sam samo student sa najvećim prosjekom u društvu jako vrijednih i pametnih ljudi“, kaže Branislava. Mišljenja je da dobrog i kompletnog studenta osim ocjena čine i sve one aktivnosti, manje ili više povezane sa studiranjem, kroz koje uči nove vještine i napreduje na različitim poljima. Akademski građanin treba da ima širinu pogleda na svijet, poručuje Branislava.

Govoreći o svome dobrom prosjeku Branislava kaže: „Da budem iskrena, iza dobrog prosjeka stoje podočnjaci, litre kafe i dobar izbor muzike za koncentraciju, sve to od dva do 'dvadeset i pet' sati dnevno, zavisno od blizine ispitnog roka“.

Dodaje da je najvažnije ispravno postaviti prioritete. Svakako da joj je formalno akademsko obrazovanje bilo primarni zadatak, ali se trudila da se organizuj tako da kad god ima prostora vrijeme popuni aktivnostima koje su unapređivale i širile njena znanja i vještine. 

„Mislim da mi je članstvo u Besjedničkoj sekciji na Pravnom fakultetu Univerziteta Istočno Sarajevo mnogo pomoglo da naučim i izvježbam kako pravilno govoriti, ali i kako ispravno razmišljati. Takođe, odlasci na simulacije rada organa Ujedinjenih nacija neprocjenjiva su iskustva. Naravno, ljetne praske u advokatskoj kancelariji u kojoj sada radim, jednoj od najvećih i definitivno najboljoj u zemlji, bile su mi za profesionalno usavršavanje važne koliko i znanje koje sam stekla na fakultetu“, kaže Branislava.

Svako bira onaj put koji smatra za sebe najboljim

Potpuno je prirodan tok stvari da se čovjek vremenom mijenja i napreduje, a studiranje je svakako period u životu kada je taj proces možda i najintenzivniji. „Mislim da je najvažnija stvar koju sam u toku studiranja naučila da je nivo uspjeha uvijek ekvivalentan količini uloženog truda, šta god radili“, navodi Branislava. Ona kaže da je Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu svakako među najkvalitetnijim pravnim fakultetima u državi, sa odličnim studijskim programom i vrhunskim nastavnim kadrom. Ističe dostupnost i komunikativnost profesora i asistenata kao jednu od njoj omiljenih prednosti Pravnog fakulteta UIS.

Planovi za profesionalnu karijeru joj se zapravo i nisu naročito mijenjali tokom studiranja, a imala je i veliku sreću da joj se ostvare. Advokatura je definitivno najdinamičnije i najzanimljivije pravničko zanimanje, smatra Branislava. „Ja nisam nikad imala namjeru da odem iz zemlje, mada ne mogu reći da sam protivnik odlaska u inostranstvo. Naprosto, svako bira onaj put koji smatra za sebe najboljim, i to je samo stvar ličnog izbora. Još uvijek vjerujem da je BiH lijepo mjesto za život, možda ne najbolje na svijetu, ali jedino koje je naše. Šta znam, valjda je osjećaj pripadnosti jedan od glavnih elemenata duševne ravnoteže, a to se još uvijek ne kupuje u supermarketu“.

Za kraj poručuje mladima: „Uskladite ritam svojih koraka sa tempom svoga pulsa, i donosite odluke koje za nekoliko godina kad ih budete preispitivali nećete poželjeti da preinačite, već da ih potvrdite“.

 

Izvor: litteratus.co.ba

 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog