Vijesti
Socijalne razlike veće od etničkih
Odluka Međunarodnog suda u Hagu nije odmazda i politička odluka već jedna velika blamaža, prije svega za BiH koja je na međunarodnoj sudskoj instanci pokazala da ne može govoriti jednim glasom, rekao je politikolog i menadžer u CCI Adis Arapović, gostujući u emisiji “Puls” BN televizije. Kazao je da su socijalne razlike među ljudima, nepravda i siromaštvo mnogo veće nego što su etničke, nacionalne ili ideološke.
On je dodao da su BiH i političari koji je predstavljaju u posljednje vrijeme bili izvoznici blamaže i nereda ka sapoljnom svijetu, prije svega plasiranjem pisama, objašnjavajući svijetu ko je u BiH u pravu.
Vijest iz Haga nije iznenađenje, jasan je Arapović. Odluka o pokretanju revizije uslijedila je brzopleto, bez uključivivanja stručne javnosti u slučaj, ističe on.
“Ispostavilo se da su motivacije daleko od onoga što je pravno uporište i da je sve to urađeno u posljednjem trenutku. Kao kad loš student kampanjski, dva dana prije ispita uči, mala je vjerovatnoća da će na tom ispitu proći kako treba”, rekao je Arapović.
Naveo je da se u jednoj figuri – Bakiru Izetbegoviću koncentriše četvorostruka odgovornost.
“Prije svega moralna i etička. Odgovornost spram žrtava kojima se dala iluzija da se preko ovog poteza može osigurati ono što je njima nasušno bitno, a to je pravda i istina. Oni i dobar dio Bošnjaka su vjerovatno poraženi, ošamareni od onih koji ih predstavljaju”, objasnio je Arapović.
Slijede politička odgovornost za stanje i krizu u BiH. Krivična odgovornost, jer nije nemoguće da neko pokrene pitanje zloupotrebe položaja ili prekoračenja ovlašćenja. Na kraju, finansijska odgovornost – koliko je novca investirano u, kako kaše Arapović, egzibiciju.
Građani su još jednom poslužili kao objekti manipulacije. Oštećeno nije prošla ni koalicija na nivou BiH, naglasio je Arapović.
“Mislim da je to najveća šteta koja je napravljena. Zato što je ovim potezom ustvari došla do izražaja jedan simultani ples igrača iz SDA i SNSD. U velikom broju slučajeva u posljednje dvije godine sinhronizovano proizvode krize iz ova dva politička tabora. Oni u pravilu jašu na tim krizama. Od svega toga najviše gube oni koji nisu dio te priče, a to je prije svega Savez za promjene”, rekao je Arapović u “Pulsu” BN televizije.
Mjesta za likovanje – nema.
“Naravno da će opozicija u FBiH pokušati likovati. Naravno da će vlast u Srpskoj, prije svega SNSD pokušati likovati. Mada, SNSD je posljednja adresa koja treba da likuje jer je upravo SNSD-u odgovaralo produbljivanje krize. Uradili su sve da se blokiraju institucije i time pokaže podijeljenost i nemogućnost funkcionisanja”, kazao je Arapović.
Ako u svemu ima pobjednika, kaže, onda su to predstavnici Saveza za promjene.
“SzP koji je rekao `NE`. Institucije BiH nisu sarajevske, one su i građana Republike Srpske. Privatizacija i odvajanje tzv. političkog Sarajeva od tzv. političke Banjaluke je pokušaj koji nije uspio”, naglasio je Arapović.
On je ocijenio da podizanje nacionalnih tenzija kao i za vrijeme referenduma u Republici Srpskoj isključivo služi da bi se iživili strahovi i bjesovi, zakopani prije 20-tak godina, a na koje političari u BiH konstantno podsjećaju, a sve s jednim ciljem – opstanak na vlasti i na poziciji odlučivanja o ljudima novcu i resursima i dodvoravanja međunarodnoj zajednici.
“BiH je potencijalno mjesto izvoza socijalne, političke, terorističke i svake druge prijetnje. Pa zar nije sjajno s vremena na vrijeme proizvoditi krize i prodavati sebe kao mirotvorca i to političari ustvari rade. Posljednju krizu su proizveli kada su bili svjesni da neće moći ispuniti obećanja iz Reformske agende i pisma namjere MMF-u. Krizom pravdaju svoje neuspjeh, a uprkos tome i da bi dobili dodatnih 300 miliona KM koje su trebali dobiti krajem prošle godine”, naveo je Arapović.
U svemu, građani su posmatrači, napomenuo je Arapović i istakao da su socijalne razlike među ljudima, nepravda i siromaštvo mnogo veće nego što su etničke, nacionalne ili ideološke.
On je podvukao da 20 odsto građana BiH nije sigurno da li će imati večeru, 50 odsto živi od minimalnih plata i penzija, pola miliona je na birou za zapošljavanje, a svi zajedno - potpuno lišeni dostojanstva.
BN televizija