Republika Srpska
Najveći izvoz namještaja u istoriji R.Srpske - Na strana tržišta plasirana roba vrijedna skoro pola milijarde maraka
Proizvodnja namještaja u Srpskoj nastavila je izvoznu ekspanziju, a u prošloj godini je na inostrana tržišta plasirala proizvode vrijedne skoro pola milijarde maraka, što je najbolji rezultat u njenoj istoriji.
Statistika pokazuje da je prošlogodišnji izvoz proizvoda od drveta i namještaja dostigao 491,87 mil KM i porastao za 58,46 miliona ili 13,5% u odnosu na prethodnu godinu.
Iako je uvoz istovremeno imao nešto veći rast koji je dostigao 16,6%, odnosno 113,85 mil KM, ovaj sektor i dalje bilježi rekordan suficit. Prošle godine je izvoz namještaja nadmašio uvoz za čak 378,02 mil KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je čak 432% čime se ne može pohvaliti nijedna grana privrede RS.
Naš namještaj uglavnom završava u zemljama Evropske unije, a prve na spisku kupaca su Njemačka i Italija. Veliki interes za asortimanom proizvođača iz RS vlada i u zemljama regiona koje su značajno tržište za domaću industriju namještaja.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta Privredne komore RS Lazo Šinik ističe da industrija namještaja nastavlja da bilježi pozitivne rezultate, a posebno kada je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni.
Ostvarujemo dvocifrene godišnje stope rasta izvoza, a lani je on iznosio 13,5%. Izvoz proizvoda od drveta povećan je za 12,5%, a namještaja 15%. Domaće firme lani su plasirale ove proizvode u vrijednosti od skoro 492 mil KM, što je najveća vrijednost od kada postoji RS. Od ukupne vrijednosti svih izvezenih proizvoda iz RS na oblast prerade drveta i proizvodnje namještaja otpada 17,2% - kazao je Šinik.
On je istakao da je najvažnije da bude zadržana stopa rasta izvoza, navodeći da ima prostora da ovaj sektor ostvari još bolje rezultate.
Rast proizvodnje odrazio bi se i na povećanje broja zaposlenih u sektoru šumarstva u RS koji trenutno broji oko 15.000 radnika - istakao je Šinik.
Direktor firme Gavranović iz Prijedora, koja se bavi proizvodnjom namještaja, Pero Gavranović kaže da su 2016. imali mnogo posla i da je ista situacija i u ovoj godini.
Mali zastoj imali smo u februaru, ali smo nastavili sa proizvodnjom. Radimo za kupca iz Austrije i posla nam ne manjka. Zadovoljni smo. Dobijamo i projekte tako da nemamo razloga da se žalimo - kazao je Gavranović i dodao da je ovo jedna od najperspektivnijih grana privrede RS i da treba podsticati proizvođače da dostignu što veći stepen finalizacije proizvoda.
Snabdijevanje sirovinom
Vlada RS je krajem prošle godine donijela odluku o utvrđivanju kriterijuma i načinu raspodjele šumskih drvnih sortimenata kako bi Šume RS pravedno rasporedile sirovinu svim drvoprerađivačima.
Ugovorene su količine sirovine za prvu polovinu ove godine, a nastojaćemo da otklonimo sve uočene nedostatke u vezi sa kriterijumom kako bismo došli do modela koji će doprinijeti rastu proizvodnje - kazao je Lazo Šinik.
Izvor: Glas Srpske