Vijesti

"Javni RTV servisi pod pol. pritiscima"

Korupcija u vlasti još je najveći problem Bosne i Hercegovine, što doprinosi nastavku političke i ekonomske stagnacije. BiH ima zakone, ali ih vlasti ne provode niti problem korupcije shvataju ozbiljno. Navodi se to u iscrpnom izvještaju američkog State departmenta o Stanju ljudskih prava i sloboda u svijetu, a koji potpisuje novi državni sekretar Rex Tillerson.

Izvještaj je napisan na 32 strane sa sedam poglavlja u kojima se detaljno analizira stanje u pogledu ljudskih prava, slobode govora i medija, ali i ostalih važnih segmenata demokratskih država.

U izvještaju State departmenta važan dio posvećen je i slobodi medija. Kako se navodi zakoni u BiH garantuju svim medijima slobodu, međutim i dalje se bilježe razni napadi na novinare.

Poseban dio izveštaja posvećen je i javnim servisima. 

Kako se ističe, tri javna servisa suočeni su s finansijskom nestabilnošću, a upravo zbog toga je, kako se navodi, BHRT kao servis čije je program ocijenjen kao najneutraliniji saopštio da 30. maja prestaje s emitovanjem signala.

Što se tiče dva entitetska servisa, navodi se kako su i oni u lošoj finansijskoj situaciji te da su oslabljeni i popuštaju političkim pritiscima.

Navodi se da Vlada Republike Srpske u potpunosti kontroliše RTRS te ga koristi kao svog portparola, dok FTV pokušava da pokaže političku nepristrasnost.

U ovom poglavlju nabrojani su i mnogobrojni napadi na novinare.

U izvještaju je posvećeno poglavlje i korupciji. Kako se isitiče, zakoni u BiH propisuju kazne za koruptivno djelovanje državnih službenika, ali vlasti ove zakone ne provode niti problem javne korupcije shvataju ozbiljno.

"Funkcioneri često učestvuju u koruptivnim djelima nekažnjeno, a korupcija je raširena u mnogim političkim i ekonomskim institucijama".

U ovom djelu se govori i o finansijskim izvještajima političara. 

Kako se navodi, političari ne objavljuju u potpunosti svoje finansijske kartone s obzirom na navodni sukob sa zakonom o zaštiti ličnih podataka. 

Izvor: Agencije
Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog