Vijesti

Srbija u Briselu otvara poglavlja 20 i 26

Na međuvladinoj konferenciji u Briselu Srbija će otvoriti dva poglavlja u pregovorima o prijemu u Evropsku uniju.

Poglavlje 20 obuhvata preduzetništvo i industrijsku politiku, a poglavlje 26 kulturu i obrazovanje i očekuje se da to Poglavlje 26 odmah bude i zatvoreno. Srbija je do sada otvorila osam, a privremeno zatvorila dva, od ukupno 35 poglavlja.

Iako lakša za pregovaranje, oba poglavlja koja otvaramo nisu i manje važna za Srbiju, jer spadaju u kategoriju onih čije bi efekte građani direktno trebalo da osete.

Imajući u vidu političke okolnosti u Uniji, izbore u nekoliko zemalja članica, za resorno ministarstvo dva otvorena poglavlja – dobra su vijest.

"Mislim da smo mogli da otvorimo i tri, ali sačekaće poglavlje 29 o carinskoj uniji za koje smo poslali pregovaračku poziciju. Ali, ja nisam nezadovoljna. To je jedna solidna dinamika, da pokazuje da napredujemo na putu evrointegracija, pravi izazov je zatvarati poglavlja", ističe ministarka zadužena za evropske integracije Јadranka Јoksimović.

Zatvoriti poglavlje 20 o industrijskoj politici i preduzetništvu, kojim se bavi čak 25 institucija u Srbiji, uz modernu strategiju znači i primjenu svih načela i politika iz ove oblasti u praksi.

"Ono što bi trebalo da bude rezultat jeste mnogo brži razvoj, mnogo više direktnih stranih investicija, mnogo efikasnija preduzeća, uključujući i ova javna preduzeća koja često nisu efikasna koja su subvencionisana i tako dalje", ukazuje generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić.

Prema njenim riječima, poglavlje 20 ima mnogo veze i sa poglavljem koje se tiče državne pomoći. To su, kako kaže, neki direktni efekti i rezultati.

Svaki impuls tempu pregovaranja, Centar za evropske politike smatra dragocjenim za Srbiju, pa i otvaranje i istovremeno zatvaranje poglavlja 26 o obrazovanju i kulturi iz čijeg okvira programe već sprovodimo.

"Iz upravo ovog poglavlja 26 neke teme postaju sve značajnije i značajnije, kao što je omladinska politika. Recimo, u okviru Berlinskog procesa pokrenuta je regionalna kancelarija za mlade "Rajko", koja se upravo u ovim mesecima uspostavlja u operativnom smislu. To pokazuje, zapravo, da u oblasti omladinske polike postoji jedna veća potreba da se stimuliše regionalni razvoj i razvoj na evropskom nivou", napominje Milena Lazarević iz Centra za evropske politike.

Zemlje u regionu poglavlja su brže otvarale, poput Crne Gore. Za pet godina čak 26, ali zatvorena svega dva, koliko će sada imati i Srbija. Najavljeno je da će ove godine biti bolja statistika.

Srbiji kažu, preostaje da se nametne kao dobar kandidat, uprkos problemima sa kojima se Unija suočava i sopstvenim izazovima poput poštovanja sporazuma s Prištinom i odnosa sa Hrvatskom.

Izvor: Tanjug

 

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog