Vijesti

Ko će odlučivati o ulasku BiH u NATO?

U javnosti se u posljednje vrijeme često pominje referendum koji (ne)bi prethodio eventualnoj atlantskoj integraciji BiH odnosno ulasku u NATO savez. Iako je, realno, Bosna i Hercegovina veoma daleko od toga da dobije zvaničnu pozivnicu alijanse, naši političari se ne libe da bez obzira, te stvari komentarišu i najavljuju referendume.

Tako je bivši član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i potpredsjednik SNSD-a Nebojša Radmanović u petak istakao da će se javnost u BiH morati izjasniti o ulasku zemlje u NATO pakt, ali i da NS RS i Predsjedništvo BiH vode atlantske integracione procese već duže od decenije.

„Tačno je da je Predsjedništvo BiH potpisalo pismo o aplikaciji za članstvo u MAP, ali to je bio nastavak ranijih aktivnosti Predsjedništva i odluka Narodne skupštine RS. Nema članstva u NATO-u dok se javnost na referendumu ne izjasni o tome“, rekao je Radmanović. 

Ipak, još uvijek nije jasno da li bi se referendum održavao na nivou entiteta ili cijele države. A to je veoma bitno jer, ukoliko bi se entiteti pitali, od RS bi zavisio ulazak zemlje u NATO zbog toga što bi Federacija BiH po svim procjenama i istraživanjima dominantno bila za ulazak. Stoga, ukoliko bi se referendum održavao na državnom nivou, nema sumnje da bi apsolutna većina bh. stanovništva bila saglasna sa integracijom u ovaj vojni savez. 

Glavnokomandujuća NATO snaga u BiH Giselle Wilz za Frontal je izjavila da je ona rezervisana za stavove entiteta, te da bi NATO savez u svojoj formaciji želio vidjeti zemlju koja bi govorila jednim glasom, te bila u mogućnosti da konsenzusom donosi teške odluke.

„NATO je zainteresovan samo za države. BiH je suverena zemlja i odluke će morati donositi kao takva. Mi ne pregovaramo sa poddržavama. Tako da, ukoliko jednog dana ovdje dođe do referenduma, odnosno ukoliko vaša zemlja dobije pozivnicu, to će morati da bude suverena odluka na državnom nivou“, tvrdi Wilz.

Politikolog Vlade Simović ne smatra da je referendum nemoguć, ali kaže da je za njega neophodan konsenzus svih strana, prvenstveno partija u državnom parlamentu i članova Predsjedništva BiH.  

„Da bi odluka o pristupanju BiH NATO savezu stupila na snagu potrebno je da tu odluku usvoje sve državne institucije koje su relevantne za taj proces. Jedna od njih je i Parlamentarna skupština BiH kao i Predsjedništvo BiH. U obje institucije postoji takav mehanizam glasanja da je neophodno da se dobije i konsenzus RS za ulazak. Postoji mogućnost raspisivanja referenduma o ovakvom pitanju, ali da bi odluka bila usvojena potrebno je postići konsenzus kako političkih partija iz RS, tako i Federacije BiH, ali ja ne isključujem ni scenario po kojem bi se odluka donijela van konteksta konsenzusa zbog unutrašnjih istorijsko-političkih odnosa u BiH“, objašnjava Simović.  

Autor: Stefan Blagić

 

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog