Vijesti

Politika odlučuje ko će da plaća poreze

Poreski dug u BiH iznosi minimalno tri milijarde maraka, od čega minimalno 80 odsto čine dugovanja institucija, javnih preduzeća i kompanija sa većim udjelom državnog kapitala.

Politika je odlučila da neko mora plaćati porez, a neko ne - čime je trajno destabilizovala penzione i zdravstvene fondove i sve što se finansira iz direktnih poreza i doprinosa.

Istovremeno, BiH je evropski rekorder po nezaposlenosti radno sposobnog stanovništva na zvaničnom tržištu rada.

Ovo je istaknuto na današnjoj prezentaciji izvještaja Centara civilnih inicijativa u Sarajevu, pod nazivom “Stanje nacije”.

 Penzioni fondovi u Republici Srpskoj i Federaciji BiH su na koljenima. Kada se uporedi broj zaposlenih sa brojem penzionera, u proteklih šest godina zabilježena je negativna tendencija, zbog čega je penzioni sistem trajno destabilizovan i neodrživ – navode u Centrima civilnih inicijativa, napominjući da je alarmantno da institucije ne plaćaju poreze i doprinose.

Zabrinjavajući je podatak da su mnogi zakoni neopravdano doneseni po hitnom postupku, čime su derogirane poslovničke i ustavne odredbe – kaže Arapović i ističe:

 “Samo jedna institucija je odbila ili izbjegla da dostavi podatke koje smo tražili, a to je Poreska uprava Republike Srpske”.

Direktne strane investicije vrlo su niske i šest godina ne prelaze 2,7 odsto Bruto društvenog proizvoda – napominje Arapović.

Govoreći o tržištu rada, on je kazao da su trendovi zaposlenosti i nezaposlenosti već šest godina ujednačeni, ali da je vrlo zabrinjavajuće:

“BiH je evropski rekorder po udjelu aktivne radne snage u ukupnom broju radno sposobnog stanovništva, čak 52 radno sposobnih ljudi nije na zvaničnom tržištu radi, većina je u zoni socijalne boračke zaštite ili sive ekonomije ili socijalne isključenosti”.

Za proteklih godinu dana, otkako je donesena Reformska agenda, samo 34 odsto mjera je realizovano, dok su efekti minorni, jer nisu provedene strukturalne reforme zaključio je Arapović.

BN TV
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog