BiH
Saopštenje
Privrednici iz FBiH i RS-a saglasni: Izmjene Zakona o PDV-u trebaju nam sad!
Institut za razvoj mladih KULT intenzivno zagovara izmjene Zakona o PDV-u. U toku je akcija potpisivanja pisma podrške procesu izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost Bosne i Hercegovine, a pismo podrške do sada je potpisalo oko 30.000 privrednika okupljenih oko privrednih i obrtničkih komora, te udruženja koja u fokusu svog rada imaju pomoć privredi.
Pismo podrške prvenstveno je namijenjeno privrednicima, a među potpisnicima su predstavnici Privrednih i Obrtničkih komora iz Sarajeva, Banja Luke, Mostara, TK, SBK, USK, PK. Podršku inicijativi pružili su i predstavnici Privrednih komora FBiH i RS, Udruženje poslodavaca FBiH, Udruženje Kupujmo i koristimo domaće, te Udruženje za unapređenje njemačko-bosanskohercegovačkih privrednih odnosa.
Izmjene Zakona o PDV-u neophodne su i prema izjavama Mire Džakule, direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, koji je o ovoj problematici govorio na nedavno održanom „Ekonomskom forumu Jahorina 2016.“. Kako je istakao, PDV u BiH temeljen je na šestoj direktivi Vijeća Europe koja je stavljena van snage, a 112 direktiva je ključna za taj porez u EU, pa će tako naša zemlja, stoga što ide ka EU, morati kompletno promijeniti Zakon o porezu na dodanu vrijednost.
Institut za razvoj mladih KULT zalaže se za izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost prema kojim bi poreski obveznici, oni koji ostvaruju godišnji promet do milion maraka, PDV plaćali nakon što naplate svoja potraživanja, a ne do 10. u mjesecu, kako to trenutni zakon nalaže. Izmjene bi se odnosile i na rješavanje pitanja prava na odbitak ulaznog PDV-a.
Prema trenutnim zakonskim propisima, poslodavci su dužni izmiriti porezne obaveze, iako nisu naplatili svoja potraživanja. To u konačnici čini brojne poslovne subjekte nelikvidnim, te često dovodi do prestanka poslovanja.
Pismo podrške dostupno je na web portalu: www.podrzi.poslovniprostorbh.org
Zagovaranje izmjene Zakona o PDV-u provodi se u okviru inicijative "Poslovni prostor BH", koju vodi Institut za razvoj mladih KULT. Inicijativa je dio Projekta održivosti civilnog društva u Bosni i Hercegovini (CSSP), koji provode Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centar za promociju civilnog društva (CPCD), a koji je podržan od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).