Vijesti
71 godina od stradanja u Jasenovcu
Obilježavanje 71 godine od stradanja žrtava ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem starištu Donjoj Gradini počelo je u Kozarskoj Dubici gdje je u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla Svetu arhijerejsku liturgiju služio Njegovo preoveštenstvo episkop banjalučki Jefrem.
Svetoj arhijerejskoj liturgiji prisustvovao je veliki broj vjernika i zvaničnika opštine Kozarska Dubica. Obilježavanje Dana sjećanja na nevine stradale žrtve logora Jasenovac i Donje Gradine potom je nastavljeno u "Spomen-području Donja Gradina" gdje je otvorena izložba učeničkih likovnih i literarnih radova o temi "Jasenovac".
Izložbu je otvorio ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević, a nagrađeni učenici pročitali su svoje djelo. Okupljanje učesnika pomena i parastosa u "Spomen-području Donja Gradina" predviđeno je do 11.00 časova, a od 11.15 časova brojne delegacije položiće vijence na grobnom polju "Topole".
Parastos i pomen žrtvama ustaškog zločina genocida u Jasenovcu i Donjoj Gradini biće služen na grobnom polju "Hrastovi".
Najviši zvaničnici Republike Srpske i gosti govoriće na komemorativnom skupu u 13.00 časova. Obilježavanju će prisustvovati predsjednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Tomislav Nikolić, premijer Srpske Željka Cvijanović, ministri u Vladi Srpske i Srbije, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, kao i predstavnici političkih partija.
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić sletio je avionom na aerodrom Mahovljani kod Banjaluke, gdje su ga dočekali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić.
Nikolić je doputovao u 9.45 časova i sa predsjednikom Srpske uputio se u Spomen-područje Donja Gradina u Kozarskoj Dubici, gdje se danas obilježava 71 godina od stradanja žrtava ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije. Prema procjenama stručnjaka, u periodu između 1941. i 1945. godine u tom logoru ubijeno je oko 700.000 ljudi, najviše Srba, Jevreja i Roma.
Izvor: Srna