Vijesti

Kosovo primljeno u UEFA bez promjene statuta

Kosovo je primljeno u UEFA prostom većinom od tačno 28 glasova i postala je 55. članica evropske kuće fudbala iako prije toga nije promijenjen statut organizacije.

Kako je saopšteno, na tajnom glasanju 28 saveza je glasalo za prijem Kosova, 24 protiv, a dva su bile suzdržana.

Kosovo je na Kongresu u Budimpešti prvo željelo da izmijeni član u statutu koji predviđa da članice mogu biti samo zemlje čiju nezavisnost priznaju UN i da ubace formulaciju “većina međunarodne zajednice u Evropi”.

Taj prijedlog nije prošao za tri glasa, jer je bila neophodna dvotrećinska većina. Ipak, time očigledno nije bio zatvoren put za prijem kosovskog fudbalskog saveza.

“Članstvo u UEFA otvoreno je za nacionalne fudbalske saveze locirane na evropskom kontinentu u zemlji koju Ujedinjene nacije priznaju kao nezavisnu državu i koji su odgovorni za organizaciju i sprvoođenje fudbalskih pitanja na teritoriji zemlje”, navodi se u važećem Statutu UEFA.

Tokom rasprave o Kosovu, sa bine Kongresa čuo se i stav prvog pravnika UEFA Alisdera Bela, koji je rekao da “Ujedinjene nacije ne priznaju države, pa samim tim ovo nije pravno pitanje”.

Nakon ovog presedana, Kosovo će u narednih desetak dana najvjerovatnije postati i članica FIFA, što znači da bi od septembra moglo da igra kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine.

Prije glasanja, vršilac dužnosti predsjednika Evropske fudbalske unije Španac Anhel Viljar rekao je da je pitanje prijema Kosova u članstvo te organizacije veoma osjetljivo i najavio mogućnost “političkih posljedica”.

Zahtjev Kosova za prijem je obrazlagao Fadilj Vokri, koji je rekao da se on suštinski svodi na to “da li će neko djeci omogućiti ili zabraniti da igraju fudbal”.

Švajcarska delegacija je tražila tajno glasanje, a navela je i da bi trebalo biti obazriv po ovom pitanju “iz čisto sportskih razloga”.

“Nije poznato šta će biti sa igračima koji već igraju u nekim reprezentacijama, niti gdje bi i kako klubovi igrali kod kuće i na strani. Nije poznato ni u kojim takmičenjima bi se takmičili. To nije fer ni prema ostalim članicama, ali ni prema igračima, ni prema Kosovu”, rekao je švajcarski predstavnik.

Sa bine je na zahtjev za prijem Kosova odgovarao i odgovarao predsjenik FSS Tomislav Karadžić. Na početku govora Karadžić je pozdravio Mišela Platinija uz želje da “što prije izađe iz problema, kako ne bismo došli u situaciju da imamo više saveza nego zemalja”.

“Nadao sam se da nikada neću morati da govorim o ovoj temi, jer sam vjerovao da ćemo biti uspješni u tome da sačuvamo fudbal od politike”, rekao je Karadžić.

Pozivajući se na 5. član statuta UEFA u kome se navodi da članice mogu biti samo zemlje koje su priznate kao samostalne države u UN, Karadžić je insistira na tome da je u pitanju “politički predlog” i rekao da “fudbal ne smije da pređe liniju i prekraja granice bilo koje države”.

“Primanje saveza samoproglašene države u UEFA bi pred očima cijelog svijeta omogućilo najgrublje miješanje politike u sport. Zato moramo da kažemo ne”, rekao je Karadžić.

Prvi čovjek FSS je podsjetio da Kosovo nije članica UN i da je odbijen njen prijem u UNESKO, ali je naveo i da u postupku prijema u UEFA postoji čitav niz ozbiljnih nedostataka.

Kako je rekao, učesnici kongresa nisu dobili ni dokumentaciju vezanu za prijem, a nije bilo ni stava pravne komisije UEFA.

Karadžić je kao argument naveo i sankcije UN iz 1992. godine, kada tadašnja Jugoslavija nije igrala Evropsko prvenstvo u Švedskoj.

“U skladu sa važećom i obavezujućmo Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, Kosovo i Metohija je deo republike Srbije pod upravom UN. I ako se 1992. godine poštovala rezolucija UN na osnovu koje Jugoslavija nije igrala Evropsko prvenstvo u Švedskoj, zašto bi se sada gluvo i slepo prelazilo preko jedne rezolucije UN”, naveo je Karadžić.

Karadžić je rekao da bi prijem Kosova u UEFA dovelo do podele članstva i otvorilo “pandorinu kutiju širom Evrope”.

“Pitanje je gde bi ovi klubovi igrali, kako će države koje nisu priznale Kosovo dočekivati klubove, kakav će protokol primenjivati, a pitanje je i bezbednosti i sigurnosti na stadionima na Kosovu, koji nisu prošli uobičajenu proceduru za licenciranje”, naveo je Karadžić.

Izvor: ATV
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog