Vijesti

Evropski parlament pozvao na odbacivanje referenduma!

Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj izražava zabrinutost zbog slanja pripadnika specijalnih snaga MUP-a Republike Srpske na obuku u Rusku Federaciju, te osuđuje činjenicu da je Zakon o javnom redu i miru Republike Srpske još na snazi, za koji ističe da potkopava temelje građanskih sloboda.

Pozdravili su i najavu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, da će referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH biti odgođen, ali pozivaju Narodnu skupštinu Republike Srpske da donesu adekvatnu odluku u tom smjeru.

"Pozivamo na potpuno odbacivanje ideje o referendumu zato što ona ugrožava koheziju, suverenost i integritet zemlje i potkopava napore za popravljanjem socijalne i ekonomske situacije svih građana BiH", naveli su.

Parlamentarci EU izrazili su zabrinutost zbog radikalizacije i činjenice da postoje borci koji se bore u Islamskoj državi, te pozivaju BiH da pojača napore na suzbijanju terorizma i radikalizacije, posebno među mladima.

"Evropski parlament poziva na hitan razvoj programa deradikalizacije i davanje boljih ekonomskih šansi mladim ljudima, što ih može odvratiti od interesovanja za radikalne ideologije", navodi se u rezoluciji. EP je pozvao na nastavak ustavnih, pravnih i političkih reformi, koje treba da zemlju transformišu u efikasnu i inkluzivnu pravnu državu koja će, kako ističu, garantovati prava svim konstitutivnim narodima i građanima BiH.

"EP poziva institucije EU da budu aktivnije angažovani na pronalaženju trajnog rješenja za ustavnu strukturu BiH", naveli su parlamentarci, te pozvali političke i vjerske lidere da se uzdrže od nacionalističke i secesionističke retorike podjela i polarizacije društva. EP je pozdravio stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i formiranje nadležnog komiteta za njegovo sprovođenje, ali žali da nisu usvojene procedure rada zbog etničkih blokada u načinu glasanja.

"Sa žaljenjem konstatujemo da je korupcija na najvišim nivoima i dalje raširena pojava, kao i da do sada uloženi politički napori nisu doveli do konkretnih rezultata. i dalje smo zabrinuti zbog slabog pravnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije", naveli su poslanici.

Parlamentarci su pozvali i radnu grupu da pripremi amandmane na Izborni zakon BiH kako bi bili osigurani uslovi za poštene i demokratske izbore za istinski suverenitet zemlje.

"Demokratski izbori ne mogu dovesti do rezultata ako nema poštovanja ljudskih prava i temeljnih sloboda bez bilo kakve diskriminacije na etničkoj, vjerskoj, polnoj, političkoj ili bilo kojoj drugoj osnovi", ističe se u rezoluciji. Upozorili su na fragmentiranost javne administracije, politizaciju i slabu koordinaciju koja sprečava institucionalne i pravne reforme, najavljene u Reformskoj agendi za koju je parlament iskazao punu podršku.

Poslanici Evropskog parlamenta su putem rezolucije pozdravili zahtjev za članstvo Bosne i Hercegovine u EU. "BiH je podnijela zahtjev za članstvo u EU u istoj sedmici u kojoj je Evropski savjet raspravljao o referendumu UK. Time se pokazalo da je model EU i dalje privlačan", rekao je Kristijan Dan Preda, izvjestilac EP.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog