Društvo

Blogometar15 – nalazi istraživanja

Prosječan bloger/ka ima između 31 i 40 godina, ima fakultetsku diplomu, živi u gradu i uglavnom piše iz hobija, pokazalo je prvo regionalno istraživanje blogosfere, koje je obuhvatilo 6 država i 701 blogera iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore.

Istraživanje je sproveo BeeBlog Network, najveća blogerska zajednica u jugo-istočnoj Evropi, u martu 2015. godine. Ovim istraživanjem su obuhvaćena najznačajnija pitanja koja su od interesa ne samo za blogersku i internet zajednicu regiona, već i za čitavo javno mnjenje.

Blogeri čine značajan dio opšteg diskursa na mrežama. Kao važni činioci u razumijevanju društvenih i političkih fenomena, pokreću važne teme i istražuju ih, a samim tim utiču na promjene u društvu.

Istraživanje obuhvata čak 70 pitanja razvrstanih u 10 cjelina koje se odnose na demografske karakteristike, ali i specifične društvene teme kao što su: umrežavanje i solidarnost, autorska prava, sloboda govora, samozapošljavanje.

Demografske karakteristike

U Srbiji ima više žena (57%) nego muškaraca među blogerima.

Prosječan bloger/ka ima između 31 i 40 godina, a više od polovine ima završen fakultet ili neke visoke strukovne i specijalističke studije. 2% blogera iz Srbije su doktori nauka.

Blogeri uglavnom žive u većim gradovima, a najviše blogera dolazi iz Beograda (49%), Novog Sada (16%), Niša (5%) i Bora (3%).

Više od polovine blogera piše iz čistog hobija (56%), značajan uzorak je spojio posao i hobi (37%), a mali broj piše blog isključivo kao posao (4%).

Blogeri u Srbiji su istrajni u svom pisanju. Čak 38% blogera bloguje duže od 4 godine, a većina je pokrenula blog u želji da dijeli svoje znanje, iskustvo i razmišljanja.

Pored dnevničkih zapisa iz ličnog života, zapaža se veliki broj blogerskih niša, gdje se bave stručnijim temama iz oblasti IT-a, marketinga, biznisa, politike, temama kao što su moda, zdravlje, sport, ishrana.

Samozapošljavanje i prihodi

U Srbiji je svaki peti bloger imao priliku da dopuni budžet zaradom od bloga. Pretpostavka je da 13% blogera ima mogućnost da živi od bloga, a 7% može da dopuni budžet tek jednom godišnje. Između ove dvije krajnosti su blogeri koji imaju priliku za posao jednom mjesečno (27%), jednom u tri mjeseca (21%) i jednom u 6 mjeseci (16%).

Prilika za samozapošljavanje pisanjem bloga, proporcionalna je dužini blogovanja, pa je tako svaki drugi bloger koji piše duže od četiri godine imao priliku da prihoduje od bloga. Kada je riječ o prihodima, to su najčešće simbolične dopune budžeta, između 50 i 100 evra.

Pozitivne i negativne strane blogovanja

Podršku za pisanje blogeri uglavnom dobijaju iz svog najbližeg ličnog i poslovnog okruženja, a veliki broj i od svojih poznanika koje su stekli putem interneta. Svaki peti bloger kaže da nikakvu podršku ne dobija za svoje pisanje.

Međutim, 85% blogera kaže da im je pisanje bloga donijelo ličnu ispunjenost i zadovoljstvo, a čak četvrtina blogera je na ovaj način dobila priliku za posao.

Aktivnost blogera podrazumijeva i neke negativne strane. Tu su prije svega anonimne prijetnje i izrazito neprijatni komentari koje je doživio svaki peti bloger, a neki navode da su trpili i značajne negativne posljedice na poslu (6%), ili pritisak države i institucija (5%).

Lične slobode i internet slobode

Trećina blogera krije svoj identitet i piše isključivo pod pseudonimom. Skoro 80% blogera u Srbiji tvrdi da ima slobodu da napiše sve što želi, ali ipak polovina smatra da je sloboda govora na internetu ugrožena, i da taj pritisak posebno trpe blogeri.

Cjelokupno istraživanje možete pronaći na sledećem linku: proceniweb.com/blogometar15.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog