Vijesti
Počela predizborna bitka za 12 gradova
Predizborna kampanja je uveliko počela iako je ostalo više od pola godine do lokalnih izbora u BiH, a počela je i unutarstranačka borba za kandidatske liste u sredinama koje će prvi puta birati gradonačelnike, jer su u međuvremenu dobile status gradova.
Nakon izbora koji će biti u oktobru ove godine nove ili stare gradonačelnike će dobiti građani Doboja, Prijedora, Bijeljine, Banjaluke, Istočnog Sarajeva i Trebinja, ali i Zenice, Širokog Brijega, Bihaća, Tuzle i Sarajeva, dok je Mostar, zahvaljujući politikama HDZ-a i SDA, postao "grad-slučaj".
Osim ovih najvećih sredina, većina opština u BiH dobiće nove načelnike u trci koja bi za pojedine politike i partije mogla da bude presudna. Prema riječima analitičarke Tanje Topić, stranke se već sada ponašaju kao da su u pitanju opći izbori, ne baveći se temama od lokalnog značaja.
"Čini mi se, kada je riječ o RS, da će se dioba ponovo voditi na podjelu između 'patriota' i 'kriminalaca'. Drugi dio priče je pojava novih lica, ali prije bih rekla da su to stara lica u novim ulogama", ističe Topićeva.
Kada je riječ o Federaciji, stvari stoje nešto drugačije. U ovom trenutku, čini se da će se najzanimljivija borba dešavati u sredinama koje su dugogodišnji bastioni određenih politika i ideologija, kakav je grad Tuzla.
"Tu je očito prisutan trend gdje se dugogodišnja monolitna vladavina može prekinuti samo udruživanjem više aktera protiv te stranke", navodi Topićeva.
Konkretno, u slučaju Tuzle, koju SDP drži gotovo sve godine od kraja rata, uopšte nije izvjesno da će aktuelni gradonačelnik Jasmin Imamović ponovo biti stranački kandidat. U prvom redu spekulira se da bi mu na megdan mogao izaći Enver Bijedić, bivši federalni ministar prometa i komunikacija, no pominje se još nekoliko imena uglednih Tuzlaka. Ko god da bude izabran, nesumnjivo će imati veliku podršku u Gradu soli, pa će stoga SDA i SBB, prema najavama, uz podršku HDZ-a, izaći sa zajedničkim kandidatom.
Svakako će biti zanimljivo vidjeti i ponašanje DF-a Željka Komšića, partije koja bi mogla odvući dobar dio SDP-ovih glasova. Kada se radi o Bihaću, ponovo se velike šanse daju aktuelnom gradonačelniku Emdžadu Galijaševiću (SDA), a njegov glavni protivkandidat navodno će biti Šuhret Fazlić iz SDP-a.
Zenica je, u ovom trenutku, velika nepoznanica, mada se spekulira da bi SDA mogla opet izaći sa aktuelnim gradonačelnikom Huseinom Smajlovićem. Ko će biti kandidati SBB-a, SDP-a i DF-a, u ovom trenutku nije poznato. Jedina dva grada gdje izbori za gradonačelnika nisu direktni, već se najprije biraju načelnici opština, nakon čega Gradska vijeća biraju gradonačelnika su Sarajevo i Istočno Sarajevo.
Krajnje je nezahvalno baviti se prognozama za Sarajevo, gdje je vlast posljednih godina gotovo podijeljena između SDA, SDP-a i SBB-a. Zapaženu ulogu u gradu ima i DF, ali i Naša stranka. Prognoze su nezahvalne tim prije jer je i 2012. Sarajevo dobilo neočekivanog gradončelnika (Ivo Komšić, SDU), budući da Gradsko vijeće kandidata može bukvalno izabrati i s ulice.
Iako su u međuvremenu aktuelizirane politike Izvornog SDS-a i Ujedinjene Srpske (stranka Nenada Stevandića), koje će sigurno odvući dio glasova SDS-a u Istočnom Sarajevu, ovaj grad je i dalje jako uporište partije na čelu sa Mladenom Bosićem, tim prije jer je strateški interes SNSD-a osvajanje Banjaluke, Bijeljine i Trebinja.
Inače, lokalni ljudi i funkcioneri SNSD-a zamjerku imaju na vođenje politike Ljubiše Čosića, načelnika opštine Istočno Novo Sarajevo, jedne od dvije (od ukupno šest gradskih), koju drži SNSD.
Kada je u pitanju Banjaluka, već je potpuno izvjesno da će se odsudna bitka voditi između SNSD-ovog kandidata Igora Radojičića, odnosno sve izvjesnijeg kandidata Saveza za promjene Dragana Čavića. Slično je i u Bijeljini, SDS-ovom novom - starom kandidatu Mići Mićiću na megdan će dojučerašnji stranački kolega Zlatko Maksimović, kojeg podržava SNSD. No, sve su prilike da SNSD ovdje igra mudro, te je moguće da će na kraju, nakon što "razvuče" SDS-ove glasove, ipak izaći sa svojim kandidatom.
I Doboju će, ponovo, biti burno, jer koalicija SNSD - DNS - SP želi od SDS-a preuzeti i ovaj grad, mada još ne znaju s kojim kandidatom. Nasuprot tom ili tim kandidatima trebalo bi da stoji aktuelni gradonačelnik Obren Petrović, ili možda čak i Boris Jerinić, aktuelni zamjenik ministra odbrane.
Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević (PDP) trebao bi u utrku za drugi mandat, no trka će biti zanimljiva budući da je straterški cilj SNSD-a preuzimanje i ovog grada. Procjene SNSD-a su da će Savez za promjene "razbiti" glasove na više kandidata (jer bi i SDS trebalo da ima svog kandidata), ali i da bi im gotovo izvjesnu pobjedu mogao osigurati reditelj Emir Kusturica, ukoliko se kandiduje.
Izvor: Nezavisne