Vijesti

Hrvatima u BiH kompromis uz podršku Njemačke i SAD

Dan pred posjetu članova Predsjedništva BiH Republici Hrvatskoj i sastanka s Kolindom Grabar-Kitarović, hrvatskom predsjednicom, koja bi trebalo da predstavi i novu političku platformu za BiH, različite su ocjene i očekivanja od ovog susreta.

Kako je već procurilo u hrvatskim medijima, nova platforma definira jačanje položaja Hrvata u BiH, između ostalog, i kroz izmjene Izbornog zakona, no predviđa i aktivniju pomoć Hrvatske na evroatlantskom putu BiH, pri čemu bi se, kako je navedeno, svaka buduća priča o stvaranju trećeg entiteta stavila ad akta. 

Plan, navodno, obuhvata četiri područja, između ostalog i pripremu prijedloga za kvalitetniju privrednu saradnju između dvije države, ali i razradu zajedničkih saobraćajnih projekata. Sve ovo bi, prema istim navodima, dobilo snažnu podršku Njemačke, kao najznačajnije članice EU, te SAD, koje su zainteresirane za stabiliziranje političke situacije na zapadnom Balkanu. 

Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva, uoči polaska je izjavio kako je ova posjeta dobra prilika za ojačavanje prijateljskih odnosa koji se ogledaju na svim nivoima saradnje. 

"Vrijeme je da i ona pitanja koja se uvjetno mogu nazivati otvorenima ili neriješenima dođu na dnevni red i riješe se po najvišim standardima", rekao je Čović, dodajući kako očekuje ugodne razgovore s puno inicijativa. 

Mladen Ivanić, srpski član Predsjednišva, rekao je za "Nezavisne" da kroz dosadašnje razgovore s hrvatskim predstavnicima nije dobio naznake da se neka nova platforma priprema. 

"Međutim, možda je i bude. Očekujem, naravno, da Hrvatska brine o Hrvatima, kao što Srbija brine o Srbima, ali da se uvažavaju specifičnosti BiH koje određuju da u njoj žive tri konstitutivna naroda", poručio je Ivanić. 

Pojedini uglednici i intelektualci, poput poznatog zagrebačkog profesora Žarka Puhovskog, nekadašnjeg predsjednika Hrvatskog helsinškog odbora, nemaju previsoko mišljenju o samoj ovoj ideji. "To je pokušaj kompromisa u kojem Hrvatska treba da odlučuje o nečemu o čemu ne može da odlučuje, a to je put BiH u EU. 

To je sve nevažno, jer BiH se u narednih 15 godine ne može nadati ulasku u EU, a do tada većina ovih političara neće biti na sceni", kaže Puhovski. Osvrnuvši se na dio koji se odnosi na izmjene Izbornog zakona BiH, po kojima bi člana Predsjedništva mogli birati predstavnici samo tog naroda, kaže da je to stara ideja. 

"Meni se čini da se model sa tri nacije i dva entiteta pokazao pogrešnim i ovim se sada nešto pokušava popraviti", zaključuje Puhovski. Sadik Ahmetović, poslanik SDA i član Komisije za vanjske poslove parlamenta BiH, smatra da svaka nova inicijativa mora poštovati postojeći Ustav BiH. 

"Siguran sam da ne postoji namjera destabiliziranja BiH i treba otvoriti svaku vrstu razgovora o položaju Hrvata, ali isto tako treba otvoriti i razgovore o položaju sva tri naroda na području cijele BiH", poručuje Ahmetović.

Izvor: Nezavisne
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog