Vijesti
BiH aktivira Akcioni plan za članstvo?
Ministarstvo odbrane čini sve kako bi do samita NATO-a u Varšavi u junu BiH dobila zeleno svjetlo za aktiviranje MAP-a (Akcionog plana za članstvo), što je jedna od posljednjih stepenica ka punopravnom članstvu u ovaj vojno-politički savez.
Ovo je juče za "Nezavisne" potvrdila Marina Pendeš, ministar odbrane BiH, koja je unazad šest godina u rukovodećim strukturama MO BiH, najprije kao zamjenik, a posljednje dvije godine i kao ministar.
Upravo je 2010, podsjeća Pendešova, BiH odobren Akcioni plan za članstvo, ali uz tri uslova, od kojih su dva već potpuno ili djelimično ispunjena.
"Uslovi su učešće u mirovnim misijama, u kojima aktivno učestvujemo, uništavanje viška naoružanja i municije, što takođe ispunjavamo. Treći uslov je uknjižba perspektivne nepokretne vojne imovine, a tokom 2015. uspjeli smo uknjižiti čak 23 ovakve lokacije, ali sve u FBiH", pojašnjava ona.
Kaže da se u predstojećem periodu očekuje upisivanje još ovakvih lokacija.
"Još nismo uspjeli registrovati nijednu lokaciju iz Republike Srpske, ali se zaista iskreno nadamo da ćemo to uspjeti do juna", zaključuje Pendeševa.
I upravo će politički stav partija i političkih predstavnika iz Republike Srpske biti ključan u pogledu mogućnosti punopravnog pristupanja BiH u NATO, što će umnogome, ili pak isključivo, zavisiti i od strateških interesa Srbije.
Iako je ova susjedna država u međuvremenu s NATO-om potpisala sporazum, koji podrazumijeva dozvolu prevoza naoružanja i trupa preko njene teritorije, Borislav Bojić (SDS), zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke parlamentarne komisije za odbranu i bezbjednost, ističe da je približavanje NATO savezu pitanje i za građane Republike Srpske.
"To jeste pitanje koje je već duže prisutno u javnosti i isključivo je stvar usaglašenog političkog dogovora. A što se tiče samog pristupanja u NATO, opšte je poznat značaj uloge Srbije u ovom pitanju, odnosno da Republika Srpska neće bez Srbije", ističe Bojić.
Zaključuje da je ovo otvoren proces i da o njemu "treba razgovarati".
Parlamentarac Mario Karamatić (HSS), takođe član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost, poručuje da BiH "tehnički sigurno može završiti ovaj proces, ali da je manje do tehnike".
"Ovo je, prevashodno, političko pitanje. I moguće je da gospodin Dragan Čović (predsjedavajući Predsjedništva BiH juče najavio aktiviranje MAP-a u junu) zna nešto što ja ne znam", kaže Karamatić.
On zaključuje da je i Srbija, u međuvremenu, otišla dva koraka ispred BiH te da je ova država "definitivno zauzela stav da ide prema NATO-u".
Ipak, smatra kako ne bi bilo dobro ne žuriti previše prema članstvu, iznoseći ovo kao svojlični stav.
Izvor. Nezavisne