Vijesti
Konsultacijama do prihvatljivog mehanizma koordinacije
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska podržava put BiH ka statusu kandidata za ulazak u EU u kome će Srpska biti jasno vidljiva i zastupljena.
Dodik je tokom razgovora sa generalnim direktorom Generalnog direktorata za politiku susjedstva i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji Kristijanom Danijelsonom rekao da mehanizam koordinacije koji je nedavno usvojen bez saglasnosti Republike Srpske nije kredibilan i da kao takav ne može proći.
Predsjednik Srpske je naglasio da je potrebno da se što prije postigne dogovor svih koji imaju nadležnosti u kreiranju mehanizma koordinacije.
Dodik je ponovio da Republika Srpska ima velike primjedbe na pravosudni sistem BiH, njegovu zloupotrebu i sve češću politizaciju, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Srpske.
On je naveo da se Republika Srpaka zalaže za što skorije usvajanje zakona o Ustavnom sudu BiH i za reformu pravosuđa u BiH koja bi išla u smjeru da Sud i Tužilaštvo rade u skladu sa nadležnostima BiH, kao i za uspostavljanje institucionalnog sistema odgovornosti vršioca pravosudnih funkcija.
Predsjednik Srpske je naglasio da će Republika Srpska doprinijeti finalizaciji pregovora o struktralnom dijalogu.
Sastanku u Palati Republike prisustvovao je i šef Delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemark.
Konsultacijama do prihvatljivog mehanizma koordinacije
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da način na koji je Savjet ministara BiH usvojio odluku o mehanizmu koordinacije ne predstavlja korak ka izgradnji povjerenja u BiH, te stvaranju uslova za koordinisano i efikasnije djelovanje svih nadležnih institucija pri ispunjavanju evropskih obaveza.
Cvijanovićeva je u Banjaluci u razgovoru sa direktorom Generalnog direktorata za politiku susjedstva i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji Kristijanom Danijelsonom i šefom Delegacije EU u BiH Larsom Gunarom Vigemarkom ponovila da je sporna odluka Savjeta ministara za institucije Srpske nepostojeća.
Ona je ponovo pozvala sve u BiH, kao i evropske partnere, da se intenzivnim konsultacijama u najkraćem roku dođe do mehanizma koordinacije koji će vjerno odražavati ustavnu strukturu BiH i koji će biti prihvatljiv za sve.
Cvijanovićeva je ponovila i opredijeljenost Republike Srpske ka procesu evropskih integracija, te upoznala sagovornike o aktivnostima koje Vlada preduzima u pravcu realizacije ciljeva iz Reformske agende, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Učesnici sastanka ocijenili su da se aktivnosti iz Reformske agende provode predviđenom dinamikom, te je u ovom kontekstu posebno istaknuta saradnja između vlada Republike Srpske i Federacije BiH.
Uz opštu konstataciju da predaja aplikacije za članstvo predstavlja formalno pozitivan momenat za BiH, Cvijanovićeva je naglasila da kretanje BiH na evropskom putu može biti uspješno i efikasno isključivo pod uslovom obezbjeđenja vidljivosti svih nivoa vlasti u ovom procesu, u skladu sa njihovim ustavnim nadležnostima.
U tom smislu, Cvijanovićeva je ponovo istakla veoma konstruktivnu ulogu koju je Delegacija EU u BiH imala u procesu usaglašavanja teksta Reformske agende, kao jednog od bazičnih dokumenata za BiH u integracionom procesu.
Izvor: Srna