Vijesti

Prijedlog Zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala i dalje omogućava politički progon

Inkriminisanje političkih krivičnih djela svojstveno je totalitarnim režimima i kao takvo u direktnoj suprotnosti sa ustavnim uređenjem i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima

Transparency International u BiH (TI BiH) najoštrije osuđuje prijedlog Zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala u dijelu u kojem predviđa tzv. politička krivična djela, koja se ne mogu nikako povezati sa korupcijom, organizovanim ili privrednim kriminalom. Prema novosačinjenom prijedlogu će Posebno odjeljenje biti nadležno za krivična djela kao što su izazivanje nacionalne rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti, ili dovođenje Republike Srpske u položaj potčinjenosti ili zavisnosti, čime će se nepotrebno opteretiti borba protiv korupcije i najtežih oblika organizovanog kriminala. Inkriminisanje političkih krivičnih djela svojstveno je totalitarnim režimima i kao takvo u direktnoj suprotnosti sa ustavnim uređenjem i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. 

Nejasno je i zašto nije ubrojan veliki broj krivičnih djela protiv privrede i platnog prometa (kao što su: zloupotreba u postupku javne nabavke, nesavjesno privredno poslovanje, zloupotreba lažnog stečaja, stvaranje monopolističkog položaja na tržištu), posebno ako se u samom nazivu Zakona ističe da se odnosi na najteže oblike privrednog kriminala. Zakon je opterećen pojedinačnim nabrajanjem krivičnih djela protiv ustavnog uređenja, ali zato ne uzima u obzir inkriminacije koje bi specijalnim procesuiranjem mogle doprinijeti suzbijanju korupcije. 

TI BiH smatra da je izuzetno bitno da novi prijedlog zakona koji se odnosi na suzbijanje korupcije ne zadire u ljudska prava i slobode neoosnovanim ovlašćenjima tužilačkih istražilaca, kako je prvobitno bilo predloženo. Predlagač se odlučio na izmjene nakon sprovedene javne rasprave, tokom koje je TI BiH insistirao da sa radi o neustavnim ovlašćenjima koja su suprotna krivičnoprocesnim načelima. Ovaj primjer samo pokazuje koliko su bitne javne rasprave i aktivno učešće svih zainteresovanih strana u zakonodavnom postupku. 

TI BiH takođe ističe da Prijedlog Zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala opet nije riješio na valjan način pitanje nadležnosti Posebnog odjeljenja Republičkog tužilaštva (ranije Specijalno tužilaštvo RS). Na to ukazuju i primjedbe predsjednika Okružnog suda Banjaluka i Okružnog tužilaštva Banjaluka, koji su istakli da „treba reducirati broj krivičnih djela i usmjeriti se samo na organizovani kriminal, korupciju i najteže oblike privrednog kriminala.“ 

TI BiH poziva narodne poslanike i skupštinske odbore u NSRS da kroz amandmane izmijene predloženi zakon, uvrštavajući niz krivičnih djela protiv privrede, platnog prometa i imovine, kako bi predloženo rješenje opravdalo svoj smisao, te da predlože brisanje političkih krivičnih djela, koja se ne mogu miješati sa borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala, jer takav pristup ostavlja sumnju o namjeri sprovođenja političkog progona pod plaštom borbe protiv korupcije.

Izvor: Transparency International

 

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog