Vijesti
Ne pada snijeg da zatrpa grad
"Ne pada snijeg da pokrije brijeg, već da svaka zvijer pokaže svoj trag", tako nekako kaže narodna mudrost. Bukvalno značenje je jasno, a ono dublje, preneseno značenje je da sve ima neki svoj razlog, odnosno uzrok, koji se kad-tad pokaže.
Ako već snijeg u šumi pada zato "da svaka zvijer pokaže svoj trag", zašto pada u gradu? Čini mi se da, za gradsku upotrebu i za ove praznične dane u Banjoj Luci, izreku treba malo preformulisati, tako da glasi: ne pada snijeg da zatrpa grad, već da se vidi svačiji (ne)rad.
Sa ovim snijegom koji je bukvalno zatrpao grad i skoro onemogućio svako kretanje u prva tri-četiri dana, izgleda da nerad onih koji su trebali da to spriječe, ili makar svedu u prihvatljive granice, izlazi na vidjelo. Nema ružnije slike od slike nečijeg nerada. Građani nas svakodnevno prosto zatrpavaju fotografijama neočišćenih ulica i trotoara, sa nametima snijega na svakom koraku, pješacima i automobilima koji samo nekim čudom izbjegavaju udese, ali i fotografijama koje pokazuju kako se brzo i temeljno čiste prostori ispred kuća i stanova "povlaštenih". Da se čovjek naježi od nerada i od licemjerstva. Sve je to garnirano više nego čudnim izjavama najodgovornijih čelnika, o tome kako je sva mehanizacija angažovana, ali je vremenski uslovi onemogućuju da djeluje (?!), kako građani ne treba da se bune, jer se čišćenje odvija po planu prioriteta, a oni u to nisu upućeni (?!), pa onda sutradan prijetnje tužbom firmama koje su zadužene za čišćenje (!?), itd.
Nečiji nerad se više vidi, a nečiji manje. Slaba priprema i aljkava prva reakcija angažovanih firmi je svakome vidljiva, u svakom gradskom i seoskom području, pa i u najužem centru. To se vidi i o tome neću da pišem. Tu se malo šta sad može popraviti, osim da se tim firmama obračunaju kazne (naravno ukoliko su ugovorene i ukoliko su po inosima svrsishodne) i stavljanjem na listu nepodobnih za buduće ugovore. A za to nisu potrtebne tužbe, niti tužbe mogu imati bilo kakvog efekta, jer će odnijeti i vrijeme i sredstva i, vjerovatno okončati se nekad, nekad kad ne samo ova zima prođe već kad ovi i neki naredni mandati odgovrnih prođu. Ta priča o beskorisnim tužbama još više podgrijava naše trenutno opravdano nezadovoljstvo, da ne kažem bijes, zato što se osjećamo izigrani i nemoćni.
Ono što se na prvi pogled ne vidi, jeste nerad, ili nemarnost i neodgovornost gradske administracije koja treba da svede mogućnosti da se ovako nešto desi na najmanju moguću mjeru. Evo nekoliko pitanja za one koji su najodgovorniji (a zna se čija je resorna odgovornost i čija je glavna odgovornost). Kada su planirana sredstva za ove namjene, je li se vodilo računa o tome da se može desiti da napada pola metra snijega, ili se planiralo što manje, uzdajući se u višu silu da će napadati samo nekoliko centimetara i računajući da su građani izdržali i gore, pa mogu i par dana sa ulicama i trotoarima pod snijegom? Kad su, onda, ljetos putem javnih nabavki izabrane firme za ovakve situacije i poslove, jesu li one dostavile ažurne i detaljne planove kojima pokazuju svoju materijalnu i kadrovsku spremnost za taj posao? Je li neko te planove detaljno pregledao i, po potrebi, vratio na doradu? Je li onaj koji to treba da radi onda obišao te firme i uvjerio se na licu mjesta da dostavljeni planovi imaju i stvarno pokriće u opremi i ljudima kojima firme za tu namjenu raspolažu? Je li, kad su već sve prognoze govorile da će snijeg pasti u prvim danima poslije Nove godine, neko opet, sad po hitnom postupku i podižući nivo pripremljenosti do alarma, provjerio stanje pripremljenosti svih, ne samo firmi, za brzu reakciju koja treba da uslijedi i u neradni dan, ako zatreba? Je li, onda, kad je već sve počelo u subotu uveče, neko od odgovornih obilazio svu noć i cijeli naredni dan dežurne kancelarije angažovanih firmi i na licu mjesta kontrolisao kako izvršavaju svoje obaveze, je su li sve resurse angažovali, je li djelovanje podignuto na najveći stepen hitnosti i ozbiljnosti, kako se radi u takvim situacijama? Je li ijednoj firmi po hitnom postupku otkazan ugovor, sa trenutnim uvođenjem druge firme da preuzme poslove čišćenja, kad je već i vrapcima na snježnim granama i svjetiljkama bilo jasno da se ništa ne čisti kako bi trebalo? I tako dalje... a sve na liniji glavnog pitanja: je li se išta radilo onda kad treba da se uradi i kako treba da se uradi, da bi se posljedice nepogode umanjile i stavile pod kontrolu. Pojačan rad komunalne policije i inspekcije ne može da nadoknadi takve propuste, a još manje to mogu učiniti loše pripremljene i sročene izjave zvaničnika.
Sva ova pitanja mogu da postavim iz nekoliko razloga. Prvo, zato što je takvo postupanje predviđeno odgovarajućim aktima kojima se reguliše ovakve situacije. Drugo, zato što sam sa saradnicima sve to radio kad sam imao izvršnu odgovornost za ovu oblast. Građani pamte iz tog perioda i gore vremenske uslove i znatno bolju reakciju službi i firmi angažovanih na tom poslu. I treće, zato što smatram svojom dužnošću, kao onaj koji je, makar formacijski najodgovorniji među odbornicima, da pokrenem ovakva pitanja zajedno sa drugim odbornicima i sa građanima koje predstavljamo. Očekujem da će i njihova reakcija biti u ovom smjeru i da ćemo, kad sve prođe, smoći snage da ova pitanja razmotrimo i na sjednici Skupštine Grada i donesemo zaključke koji će podići nivo odgovornosti svih nas u obavljanju poslova koji su nam povjereni.
Inače će nas zatrpati nešto gore od snijega i od svega drugog: nerad, nemar i neodgovornost.