Vijesti
Haos na tržištu lijekova isisao milione iz BiH
Pravilnik o načinu kontrole i načinu oblikovanja cijena lijekova odavno je morao biti donesen, jer u prethodnom periodu farmaceutske kuće su zbog nepostojanja jedinstvenog regulatornog propisa ogromne pare iznijele iz zemlje.
Ovo je rekla Novka Agić, direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, dodajući da ne može da govori o koliko novca se radi jer nema precizne podatke.
"Kada bi postojao jedinstven sistem, mnoge stvari bi se regulisale i bilo bi ogromnih ušteda, od kojih bi svi imali koristi. Nepostojanjem jedinstvenog propisa pojedinim proizvođačima dozvoljavamo da manipulišu", rekla je Agićeva, dodajući da najveću štetu imaju pacijenti.
Do kada će BiH jedina u Evropi biti bez pravilnika o cijenama lijekova, prije svega zavisi od Savjeta ministara BiH, koji duže od tri godine opstruiše njegovo usvajanje.
Gotovo svi sagovornici s kojima smo kontaktirali u nezvaničnim razgovorima kažu da su farmaceutski lobiji i interesi visokopozicioniranih političara glavni krivci zbog kojih građani BiH i fondovi zdravstvenog osiguranja plaćaju ubjedljivo najviše cijene lijekova u regionu.
Podsjećanja radi, na posljednji pravilnik, koji je nedavno izrađen (treći u posljednje tri godine), pozitivno mišljenje dao je Stručni savjet Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i ostalo je još samo da Ministarstvo finansija i trezora BiH da svoje mišljenje kako bi se taj pravilnik uputio pred Savjet ministara BiH.
Juče smo pokušali saznati da li bi se uskoro moglo očekivati stavljanje pravilnika na dnevni red Savjeta ministara BiH, međutim resorni ministar Adil Osmanović i njegov šef Denis Zvizdić nisu se javljali na mobilne telefone. Ovim pravilnikom cijene lijekova u BiH formirale bi se na osnovu prosječne cijene lijekova u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji i prema procjenama bile bi niže za oko 20 odsto u odnosu na sadašnje. Ako uzmemo u obzir da se na tržištu lijekova u BiH godišnje obrne više od 531 milion KM, jasno je da bi najmanje 100 miliona KM ostalo u džepovima građana i kasama fondova zdravstvenog osiguranja.
Usvajanju pravilnika o cijenama lijekova nadaju se i u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, koji bi, prema nezvaničnim informacijama, uštedio oko 30 miliona KM godišnje.
Izvor: Nezavisne