Republika Srpska

Privrednici nezadovoljni ekonomskom politikom u RS

U privredi Srpske mnogo toga ne štima a jasna rješenja ne nudi ni nova ekonomska politika koja je puna floskula i uopštenih formulacija, ocjena je Privredne komore.

Od Vlade su dobili obećanje da će u akcionom planu sve biti preciznije definisano, ali u Banjalučkoj “Bemi” ni naredne godine ne očekuju mnogo. Samo zbog loše monetarne politike i kursnih razlika izračunali su da godišnje gube oko sedam miliona maraka. Više od 250 radnika nalazi se na bolovanju, a država već nekoliko mjeseci kasni sa refundiranjem. Zbog visokih kamatnih stopa nedostaje im i svježi kapital za nove investicije.

“A da ne govorim o tome IRB banka više nije banka koja je u službi privrede, to je banka sa kamatom od 4,5 do 5 odsto. To su nepovoljne kamate za privredu. To mogu biti 1-2 posto da možemo da radimo. U industriji obuće i tekstila već treću godinu bilježimo pad što je zabrinjavajuće. Srbija nam sve oduzima, naši partneri idu raditi u Srbiju”, rekao je tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Marinko Umićević.

Dok privrednici nabrajaju probleme vlasti broje provedene reforme. Da nije sve tako crno kaže ministar industrije Petar Đokić jer podaci vlade govore da Srpska bilježi privredni rast.

“Borba za ekonomski rast i razvoj predstavlja temeljnu orjentaciju ove vlade. Mi ćemo na tome raditi i insistirati i tu smo ostvarili dosta dobrih rezultata. Ako govorimo o tome da imamo rast industrijske proizvodnje 3,5 odsto sigurno ćemo imati i rast bdp-a, onda su reforme koje smo započeli u 2015. dale dobre rezultate”, rekao je ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić.

Poslanici Napredne Srpske koji su prošle godine bili dio vladajuće većine i podržali su Vladinu ekonomsku politiku ipak kažu da do danas nisu vidjeli konkretne rezultate.

“Nas dvojica smo kao narodni poslanici podržali ekonomsku politiku za 2015. a ona je copy paste za 2016. godinu i nije sprovedena. Sjetite se samo momenta ušteda u budžetu”, rekao je poslanik Napredne Srpske Adam Šukalo.

Na veliku budžetsku potrošnju žale se i privrednici i ističu da plate u realnom sektoru nij približno ne prate plate u administraciji. Da će to promijeniti Vlada je obećavala u svim dosadašnjim ekonomskim politikama.

“Ne mogu više radnici u industriji obuće da rade za 400 maraka. Ne mogu da rade, nemaju motiva. Ja kad čujem našeg političara da je naša porednost jeftina radna snaga ja bih ga bacio kroz prozor”, kaže Umićević.

Jeftina radna snaga odlika bi trebala biti i od naredne godine jer veće povećanje prosječne plate ne očekuje ni Vlada. U 2015.-oj od očekivanih 12 maraka prosječna plata u Srpskoj porasla je za 8 KM. ove godine Vlada je opreznija u procjenama pa očekuje rast prosječne plate za samo 9 maraka godišnje.

Izvor: ATV
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog