Republika Srpska

Revizija: Banka Srpske prikrila gubitak veći od 17 miliona KM!

Banka Srpske umjesto prikazane dobiti od 298 hiljada KM je prošle godine zapravo poslovala sa gubitkom od minimalno 17 miliona KM. „Banka ne ispunjava zakonske uslove za poslovanje koje je propisala Agencija za bankarstvo Republike Srpske, a njeni finansijski izvještaji ne daju istinit i objektivan prikaz stanja imovine i obaveza“, zaključeno je u revizorskom Izvještaju o poslovanju banke za 2014. godinu, prenosi poslovni portal CAPITAL.

Nezavisni revizor je Banci Srpske dao čvrsto i argumentovano negativno mišljenje sa nizom primjedbi na njeno poslovanje i friziranje poslovnih rezultata, od pogrešnih knjiženja, rezervacija, ispravki vrijednost hartija od vrijednosti iz inostranstva, do procjene nenaplativosti kredita, neusklađenost sa propisima Agencije, pa do procjene vrijednosti imovine.

Sada je jasnije zbog čega je Uprava Banke Srpske uporno od javnosti skrivala revizorski izvještaj iako je zakonski rok za njegovu objavu istekao još prije dva i po mjeseca (31.maj). Revizorski izvještaj je završen i potpisan 26. maja ove godine.

U Revizorskom izvještaju jasno je navedeno da je banka precijenila svoje prihode i podcijenila rashode za minimalno 3,5 miliona KM, ali detaljnom analizom revizorskog mišljenja, koji su za portal CAPITAL uradili bankarski stručnjaci, utvrđeno je da je skriveni gubitak Banke Srpske veći od 17 miliona KM. Precizan iznos, za koliko je gubitak veći od 17 miliona, teško je utvrditi jer su revizori „EF Revizora“ Milan Kondić i Srećko Vidović u objavljenom skrećenom Revizorskom izvještaju, bili dvosmisleni u ocjenama, izbjegavajući precizirati koliko iznosi razlika između prikazanih i stvarnih vrijednosti pogrešnih knjiženja.

Gubitak na dva kredita 13,7 mil. KM

„Banka Srpske je imala potraživanja po plasmanima od dva pravna lica od 13,7 miliona KM kojima su, prema saopštenju ABRS od 23. decembra 2014. godine, blokirani računi kao neurednim dužnicima Bobar banke. Ispravka potraživanja Banke po navedenim blokiranim plasmanima je 2,6 miliona KM“, upozorio je revizor. Banka je po propisima trebala ispraviti potraživanja u kompletnom iznosu od 13,7 miliona, a ne samo 2,6 miliona, odnosno banka je trebala prikazati dodatni minus od 11,1 miliona KM.

Banka Srpske je pogrešno prikazala prihod od kamata na plasirane kredite u vrijednosti od 2,3 miliona KM za koje je revizor ocijenio da postoji velika vjerovatnoća da neće biti naplaćeni, te da se ne mogu priznati kao prihodi.

Banka Srpske je na kraju 2014. godine potraživala 166,5 miliona KM po plasiranim kreditima.

Revizija je utvrdila da Uprava Banke nije umanjila vrijednost naplativosti kredita u iznosu od 11,3 miliona KM. Drugo, klijenti banke su osporili njena potraživanja za plasmane u vrijednosti od 2,4 miliona KM, a revizori su ocijenili da je zbog nenaplativosti tih kredita Banke podcijenila svoje rashode za blizu dva miliona KM.

Banka Srpske je imala više potraživanja po više plasmana pravnim licima u vrijednosti 95,4 miliona KM koji pojedinačno prelaze 15 odsto osnovnog kapitala. Banka je po osnovu ovih plasamana formirala ispravku vrijednosti u iznos od 31 miliona KM, ali revizori se „nisu mogli uvjeriti u adekvatnosti urađene ispravke, jer Banka za određeni broj plasmana, odobrenih prije promjene vlasničke i u upravljačke strukture, nije imala obezbjeđene koleterale u skladu sa propisima“. Revizor ovde ne navodi iznos razlike između urađene ispravke i onog što su po njihovom mišljenju trebali da urade.

Banka Srpske hartije od vrijednosti DUIF Balkan Investment Management nije vrednovala u skladu sa računovodstvenim standardima te je tako vrijednosti tih ulaganja precijenjena, a rashodi podcijenjeni za značajan iznos, navodi se u revizorskom izvještaju.

Banka je neto potraživanja za kamate po plasiranim kreditima procijenila na 4,6 miliona KM, ali revizor je otkrivo da je taj iznos treba umanjiti za nenaplativi iznos od 3,4 miliona KM.

Upitna vrijednost stalnih sredstava

Revizor je izrazio otvorenu sumnju da stalna sredstva namijena prodaji, a koja su uglavnom odnose na objekte preuzete kupovinom Una banke Bihać, vrijede 13,3 miliona KM, jer Banka nikada nije izvršila procjenu tih objekata. Revizor ne navodi za koliko su stalna sredstva precijenjena ili podcijenjena.

Banka potražuje 726 hiljada KM od fizčkih lica po osnovu sudske presude, ali revizor napominje da Banka nije izvršila ispravku vrijednosti u cijelosti čime je podcijenila svoje rashode za 363 hiljada KM.

Banka je precijenila svoja potraživanja od zaposlenih za 391 hiljadu KM, a vlasnicima prioritetnih akcija nije isplatila niti predvidjela isplatu od 400 hiljada KM i na taj način je lažno umanjila svoje rashode i obaveze.

„Nismo se uvjerili da je Banka izvršila adekvatan obračun i evidentiranje rezervi za kreditne gubitke u skladu sa propisima Agencije za bankarstvo. Uočen je veći dio kreditnih partija koje imaju kriterijum za nižu kategoriju, ali ih Banka na osnovu subjektivnih činjenica, klasifikuje u višu kategoriju“, navodi revizor. U prevodu, banka odbija izvršiti zakonsku obavezu da određene kredite svrsta u nižu kategoriju naplativosti jer bi time morala izdvojiti više novca za rezervaciju.

„Banka je dužna da obim svog poslovanja uskladi sa propisanim pokazateljima koji su ustanovljeni od strane ABRS-a. Na dan 31. decembra 2014. godine banka nije ispunjavala određene pokazatelje. Nismo se mogli uvjeriti obezbjeđenje uslova od strane organa Banke za funkcionisanje interne revizije. Zbog značaja pitanja koja su razmatrana priloženi finansijski izvještaj ne daju istinit i objektivan prikaza stanja imovine, neto imovine i obaveza Banke Srpske sa stanjem na dan 31. decembar 2014. godine, kao i rezultat poslovanja, promjene na kapitalu i novčanog toka za navedenu poslovnu godinu, u skladu sa propisima o račuvodstvu RS“, zaključeno je u Revizorskom izvještaju.

Izvor: Capital
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog