Vijesti
U BiH se najlakše može "oprati" novac
Zemlje koje nemaju uređene sisteme, prije svega bezbjednosti, interesantne su onima koji se bave pranjem novca i finansiranjem terorizma i drugih nelegalnih aktivnosti, a BiH im je posebno interesantna zbog izuzetno neuređenog stanja.
Kazao je ovo danas Dragomir Keserović, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu iz Banjaluke, a povodom istraživanja Međunarodnog centra za povrat sredstava u vezi sa realnom mogućnosti pranja novca i mogućnosti finansiranja terorističkih grupa, u kojem je BiH najlošije rangirana u regionu i nalazi se na 82. mjestu, sa indeksom 5,64.
"Ovakvi kakvi smo sada, podložni smo da preko nas novac peru grupe iz čitavog svijeta, a ne samo naši državljani", kazao je Keserović.
Izvještajem su obuhvaćene 152 zemlje, a nakon BiH slijedi Albanija na 86. mjesto te Srbija na 101 mjestu. Mnogo bolje su plasirane bivše jugoslovenske republike, Hrvatska, koja je na 140. poziciji, i Slovenija 150, koja je čak ispred nekih mnogo većih i razvijenijih zemalja.
"Tako loša pozicija BiH potpuno je realna. Organizacije koje se time bave znaju da nemamo adekvatnu sposobnost da im se suprotstavimo, nemamo uređen sistem, prije svega bezbjednosti, nemamo nikakvu hijerarhisku odgovornost, nama da zapale Predsjedništvo, mi ne bismo znali ko je odgovoran i to i koriste", kazao je Keserović.
Kada je u pitanju pranje novca, on je rekao da se radi o iznosima koji mogu dostizati i milijarde maraka, koje su godinama unazad oprane.
Eldin Karić, direktor antikorupcijske mreže "Account", kazao je kako je BiH svoje mjesto visoko na jednoj takvoj ljestvici zaslužila najvećim dijelom zbog netransparentnosti vlada.
"Transparantnost vlasti nam je na veoma niskom nivou i to je u suštini problem i razlog zbog čega se nalazimo tu gdje smo. Godinama unazad mi i druge nevladine organizacije govorimo da kod nas javne nabavke nisu javne, nego tajne, 70 odsto istih se obavlja tajno, nemamo do kraja izgrađen sistem provjere pranja novca, nemamo zakonsku regulativu koja sankcioniše oblast korupcije, definisan oblik provjere porijekla imovine, što nema nigdje u svijetu", kazao je Karić.
Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH, istakao je da je takvo pozicioniranje došlo zbog ponašanja institucija.
"Mene to ne iznenađuje, jer mi smo u prethodne dvije godine nečinjenjem određenih naloga i smjernica koje su nama zadali, takozvani Manival, privukli na sebe pažnju toliko da su čak i raspravljali da nas stave i na crnu listu", istakao je Mišić.
Izvor: Nezavisne