Vijesti

Kasipović: Nema prenosa nadležnosti

Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je Srni da je na današnjem sastanku sa resornim ministrima BiH i Federacije BiH razgovarano o usvajanju strategije pravde i borbi protiv kriminala, te da je tom prilikom ponovio stav Srpske da nema pristajanja na bilo kakav prenos nadležnosti sa entiteta na nivo BiH.

"U ponedjeljak nastavljamo ove razgovore u Banjaluci i uvjeren sam da možemo postići odgovorno i dobro rješenje", rekao je Kasipović Srni, odgovarajući na pitanje o izmjenama Krivičnog zakona BiH. 

Kasipović kaže da su se učesnici sastanka, koji je održan u zgradi Delegaciji EU u BiH, saglasili da će se potruditi da u narednim aktivnostima izbjegnu bilo kakve sankcije po Republiku Srpsku i BiH. 

"U okviru nadležnosti, bez prenosa nadležnosti, tragaćemo za redizajniranjem famoznog člana 209. /Krivičnog zakona/. Mi smo prethodno ponudili dizajn tog člana, koji sadrži stav da ne pristajemo na prenos nadležnosti", rekao je Kasipović. 

Prema njegovim riječima, strukturalni dijalog o pravosuđu u BiH krenuo je dobrim tokom, ali je u međuvremenu došlo do zastoja, uz nekritičko proširivanje i tema i sagovornika. 

"O tome ćemo diskutovati na narednim tehničkim sastancima", rekao je ministar pravde Republike Srpske. 

Ni Kasipović ni federalni ministar pravde Mato Jozić nisu željeli da šire govore o izmjenama o član 209. Krivičnog zakona BiH, uz obrazloženje da o tome konačnu riječ treba dati Savjet ministara BiH. 

Iz Delegacije EU u BiH saopšteno je da je zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renzo Davidi bio domaćin radnog sastanka sa ministrima pravde BiH Josipom Grubešom, FBiH Matom Jozićem, Republike Srpske Antonom Kasipovićem, te predsjedavajućim pravosudne komisije Brčko distrikta Safetom Pizovićem. 

"Na sastanku je razgovarano o pitanju finalizacije nove strategije za reformu sektora pravosuđa", navodi se u saopštenju. 

Proteklih mjeseci, EU je u više navrata podsjećala vlasti u BiH da je za dalje reforme u sektoru pravosuđa najvažnije da se usvoji nova strategija za sektor pravosuđa, jer je ranijoj istekao rok. 

Strategija reforme sektora pravosuđa od 2014. do 2018. godine je ključni okvir koji treba da bude uspostavljen u pogledu podrške IPA 2014-2020. 

Istovremeno, postoji uslovljenost između usvajanja nove strategije za reformu sektora pravosuđa i nastavka tekuće vanredne podrške budžetu iz IPA sredstava namijenjenih za procesuiranje slučajeva ratnih zločina. 

Sredstva koja je osigurala EU od 14,86 miliona evra, koja bi trebalo da budu dostavljena u narednih pet godina, uslovljena su usvajanjem strateškog okvira za reformu pravosuđa. 

Prva faza fondova uplaćena je prošle godine za finansiranje oko 140 zaposlenih /sudije, tužioci, pravni istražioci i saradnici/, a druga faza, vrijednosti 2,9 miliona evra još je na čekanju, navodi se u saopštenju. 

Iz Delegacije EU u BiH ističu da veliki broj predmeta ratnih zločina još nije procesuiran pred sudovima u BiH, iako je prošlo 20 godina od rata i odsustvo Strategija reforme sektora pravosuđa podriva napredak postignut u rješavanju velikog zaostatka tih predmeta. 

Izvor. Srna
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog