Svijet

Najneizvjesniji izbori u Britaniji u zadnjih nekoliko decenija

Dan uoči najneizvjesnijih parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji poslije više decenija, lideri triju glavnih partija daće sve od sebe da u samom finalu predizborne trke pridobiju neodlučne glasače i obezbijede što veću izlaznost svojih pristalica.

Najnovije ankete nagovještavaju "mrtvu trku" između dviju najvećih partija - vladajućih konzervativaca na čelu sa premijerom Dejvidom Kameronom i opozicionih laburista Eda Milibanda, ali pokazuju i da nijedna stranka neće osvojiti apsolutnu većinu.

Kameron će danas još jednom obećati Britancima da će zadržati zemlju "na putu ka svjetlijoj budućnosti", dok će se Miliband založiti za "vladu koja će na prvo mjesto staviti radne ljude", a lider trećeg po redu favorita, Liberalno-demokratske stranke, Nik Kleg će ponuditi "stabilnost i pristojan životni standard", prenosi Bi-Bi-Si.

Vodeći stranački lideri obilaze zemlju uzduž i poprijeko kako bi sebi osigurali podršku sutra na biralištima, pa tako Kameron hita ka sjeverozapadnoj Engleskoj, Škotskoj i Midlendsu, dok Miliband posjećuje marginalne dijelove pod vlašću konzervativaca na sjeveru Engleske, a Kleg - škotske okruge koje se nada da će zadržati.   

Od ishoda glasanja na opštim izborima za 56. parlament u petoj najvećoj ekonomiji svijeta moglo bi da zavisi da li će Britanija napustiti Evropsku uniju i da li će Škotska ponovo pokrenuti pitanje nezavisnosti.

Kameronova Konzervativna stranka izjednačena je, prema juče objavljenim rezultatima istraživanja, sa svojim glavnim rivalom, Milibandovom Laburističkom strankom, a i jedni i drugi imaju 34 odsto podrške birača, za jedan odsto više svaki, u odnosu na prethodnu anketu objavljenu 1. maja.

Liberalne demokrate, partneri u vladajućoj koaliciji, uživaju podršku 10 odsto Britanaca, što je rast od jedan odsto, a evroskeptična Stranka za nezavisnost Ujedinjenog kraljevstva (UKIP) ima naklonost 13 odsto birača, zabeleživši pad od dva odsto u odnosu na ranije istraživanje.

Dva vodeća takmaca, Kameron i Miliband, u predizbornoj ofanzivi igraju na različite karte - dok se Konzervativna partija fokusira na smanjenje poreza, glavni adut Laburističke partije je sprečavanje privatizacije Nacionalne zdravstvene službe.

Kameron obećava stabilnost i snažnu vladu ako ostane na vlasti, upozorivši birače da ih, ukoliko se opredijele za Milibanda, očekuje haos i zastoj u ekonomskom oporavku uz ucjene Škotske nacionalne partije.

AP predviđa da će Kameron, ako ne osvoji drugi premijerski mandat, skoro sigurno izgubiti i status lidera torijevaca.

Američka agencija navodi da bi, pošto Britanci biraju stranku i poslanike, ali ne biraju direktno šefa vlade, Miliband mogao da se nađe na čelu zemlje, iako je stidljiv i nerado se pojavljuje pred TV kamerama.

Birališta se otvaraju u sedam sati ujutro, a zatvaraju u 22 sata, ali će neizvjesnost u vezi sa ishodom vjerovatno potrajati danima.

Izbori u Britaniji bi mogli biti i svojevrsni referendum o štednji, pošto je ekonomija uz pitanje da li ljudi smatraju da se kreću u dobrom pravcu brzo postala glavni fokus predizborne kampanje.

Predstojeći izbori bi mogli da utiču i na ostanak Britanije u EU i, u perspektivi, na sudbinu same zemlje, odnosno ostanak Škotske u Britaniji.

Kameron je obećao referendum o ostanku u EU, dok je Miliband protiv referenduma, a kako nije vjerovatno da će ijedna od dviju glavnih stranaka u izbornoj trci osvojiti apsolutnu većinu, rezultat će biti koaliciona vlada u koju bi mogla ponovo da uđe Liberalno-demokratska stranka, koja se dosad protivila referendumu, ali je posljednjih dana ublažila stav.

Izvor: Tanjug
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog