BiH

Završena prva regionalna konferencija Borba protiv sive ekonomije, neophodnost za investicije u Jugoistočnoj Evropi

Intenzivnija koordinacija različitih državnih organa, neselektivan odnos države prema tržišnim učesnicima, kombinacija podsticaja i pojačane kontrole i kaznenih politika za nepoštovanje zakona, dobra regionalna saradnja na suzbijanju sive ekonomije uz naglasak na potrebu da stopa tolerancije na sivu ekonomiju mora biti nulta, glavne su preporuke sa konferencije Borba protiv sive ekonomije, neophodnost za investicije u Jugoistočnoj Evropi održane u Sarajevu.

Posebnu vrijednost skupa je u činjenici da je ovo bila prilika za dijalog i razmjenu ideja i stavova predstavnika poslovne zajednice i institucija vlasti -  ministara finansija, trgovine i ekonomskih odnosa kao i direktora poreskih i carinskih uprava iz sedam ekonomija regiona. 

Rezultat prve konferencije na temu borbe protiv sive ekonomije su zaključci i preporuke koje organizatori, Sekretarijat Vijeća za regionalnu saradnju i Vijeće stranih investitora u Bosni i Hercegovini, dostavljaju u nastavku.

1. Stopa tolerancije na sivu ekonomiju mora biti nulta; 

2. Potrebno je raditi na mjerama prevencije, prije represije; represija bi trebalo da bude poslednja mjera;

3. U djelovanju prema tržišnim učesnicima, državni organi moraju biti neselektivni; 

4. Neophodno je povećati stepen transparetnosti u radu državnih organa i vršenju zakonskih ovlaštenja; 

5. Potrebno je intenzivirati koordinaciju u radu različitih državnih organa; 

6. Kao najefikasniji princip u borbi protiv sive ekonomije, preporučuje se multidisciplinaran pristup države koji se zasniva na kombinaciji odgovarajućih podsticaja i pojačane kontrole, odnosno kaznene politike;

7. Zaposlenima u državnim organima se mora obezbijediti redovna edukacija i unaprijeđenje vještina u suzbijanju sive ekonomije;

8. Neophodno je raditi na edukaciji javnosti i učesnika u privredi, tako da se podigne svijest o negativnim uticajima sive ekonomije i nelegalnog poslovanja;

9. Sprovedene mjere se moraju vrijednovati i kvantifikovati;

10. Od suštinske vrijednosti je uspostavljanje kontinuiranog i aktivanog dijaloga između donosilaca odluka iz privatnog i javnog sektora, a kroz partnerski odnos;

11. Neohodno je sprovoditi redovne analize, kako bi raspolagali adekvatnim statističkim podacima o sivoj ekonomiji;

12. Potrebno je uključiti predstavnike ostalih organa vlasti u borbi protiv sive ekonomije.

Pored opštih zaključaka, organizatori i učesnici konferencije pripremili su listu konkretnih prijedloga za unaprijeđenje zaštitu privrede i ekonomije koji će u narednom periodu biti dostupni na web stranicama organizatora: www.fic.ba i www.rcc.int. 

Konferencije su organizovali Sekretarijat Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) i Vijeće stranih investitora BiH (FICBiH) uz pokroviteljstvo Savjeta/Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Agende Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) i Savjeta stranih investitora BiH (FICBiH), potvrđene dokumentima Strategija Jugoistočne Evrope 2020 (SEE 2020) RCC-a i Bijele knjige FIC-a naglašavaju potrebu saradnje instutucija vlasti i poslovne zajednice na stvaranju zdravog poslovnog okruženja, zaštiti svih aktera u poslovnim procesima – poslodavaca i radnika a posljedično i zaštite države kao temelja socijalne i ekonomske sigurnosti. 

Učesnici konferencije bili su ministri finansija, trgovine i ekonomskih odnosa kao i direktori poreskih i carinskih uprava iz sedam ekonomija regiona: Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova*, Crne Gore, Srbije i Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije.

Izvor: Frontal
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog