Vijesti

Erjavec: Granice na Zapadnom Balkanu se više neće mijenjati

Granice na Zapadnom Balkanu više se neće mijenjati, one su fiksirane, istakao je u ekskluzivnom intervjuu za Anadolu Agency (AA) Karl Erjavec, ministar spoljnih poslova Republike Slovenije.

"Naravno, tu i tamo postoje neke nejasnoće ili možda dvije zemlje gdje imaju različito mišljenje o tome gdje je zbilja granica", naglasio je ministar Erjavec, napomenuvši kako se svi sjećaju da je Slovenija ne tako davno imala problem oko granice sa Hrvatskom koji će uskoro biti riješen, kako je kazao ministar, na civiliziran način.

"Mi smo se odlučili da ćemo to na jedan vrlo civilizovan način riješimo i to na Arbitražnom sudu u Hagu. U septembru očekujemo konačnu odluku i obje države će je poštovati", istakao je Erjavec.

On je ocijenio kako je "jedini pravi recept da se svi problemi rješavaju dijalogom: da se rješavaju postojećim instrumentima na civiliziran način".

Dijalog jedini put do rješenja problema

"Istina je da mediji svaku sitnicu zgrabe, jer se to dobro prodaje, to stvaranje napetosti. Samo ako se sjetimo nogometne utakmice u Beogradu između Srbije i Albanije. Mediji su još dodatno veliku napetost stvorili. Mislim da je prednost Evropske unije upravo u tome što se rješenja traže za sve takve situacije u dijalogu", potcrtao je Erjavec.

Konferencija Zapadni Balkan i EU  

Sa ministrom Erjavecom razgovaralo se u Ljubljani uoči početka konferencije ministara spoljnih poslova Zapadnog Balkana i zvaničnika EU u okviru Brdo procesa.

"Ovo će biti prvi susret na razini ministara spoljnih poslova u okviru Brdo procesa i zaista me jako raduje jer će učešće biti jako dobro", naglasio je Erjavec.

Ministar je potvrdio da na Brdo kod Kranja dolaze svi ministri spoljnih poslova zemalja Zapadnog Balkana, te ministri spoljnih poslova Francuske i Italije, kao i povjerenik Evropske unije za susjedstvo i pregovore o proširenju Johannes Hahn.

"Nažalost, u četvrtak se održava sjednica Evropskog vijeća za predsjednike vlada zbog situacije u Sredozemlju, pa neće doći na Brdo visoka predstavnica za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Evropske unije Federika Mogerini", kazao je Erjavec.

Naglasio je da će jedan od njih biti pitanje mladih i perspektive koje imaju mladi u današnjem svijetu.

"Smatram da Evropska unija treba da pomogne mladima, posebno što se tiče mogućnosti studija kako u zemlji tako i inozemstvu, odnosno u zemljama Evropske unije", ocijenio je Erjavec.

Osim problematike mladih, razgovaraće se i o poplavama koje su posebno prošle godine pogodile Bosnu i Hercegovinu i Srbiju.

"Bila je održana donatorska konferencija, a francuski ministar spoljnih poslova govoriće o aktivnostima za otklanjanje šteta izazvanih poplavama. Jedna od glavnih tema biće i opšte pitanje sigurnosti u regiji, kao i novim oblicima terorizma koji se javljaju kad se u prvom redu vrbuju mladi koji odlaze i u ime tzv. 'Islamske države' bore se u Iraku i Siriji", naveo je Erjavec.

Komentarišući dosadašnji proces približavanja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, a posebno u svjetlu Brdo rocesa i njemačko-britanske inicijative koja je pokrenuta kao novi pristup u tim aktivnostima, šef slovenske diplomatije je kazao kako je napravljen veliki korak.

"Moja je ocjena da smo gledajući ovih proteklih 25 godina napravili zaista veliki korak. Naime, 90-ih godina smo svjedočili ratovima i sukobima, a danas su se sve te države izjasnile za evropski put i to mene jedostavno ispunjava optimizmom. Ispunjava optimizmom i to što između svih država sada postoji dijalog: eto, postoji dijalog i između Beograda i Prištine. Ali i sve ostale zemlje međusobno komuniciraju i pomažu jedne drugima na putu u Evropsku uniju", ocijenio je Erjavec.

Problemi u EU zapostavili pitanje proširenja  

Erjavec je u razgovoru za Anadolu Agency naglasio kako smatra  da je "regionalna suradnja izuzetno važna".

"Čini mi se da je Brdo proces regionalna inicijativa koja pomaže svima u ostvarenju tih ciljeva. Slovenija je uvjerena da je garancija stabilnosti i razvoja taj evroatlanski put i ona će i dalje pružati svima podršku, ali naravno očekujući da sve zemlje ispune one uslove koje su potrebni da se postane punopravni član u Evropskoj uniji", poručio je Erjavec.

Istakao je kako je Evropa bila posljednjih godina suočena sa velikim problemima: jedan od njih je bila finansijska i privredna kriza, sada jedan od velikih problema su izbjeglice te da je nekako pitanje proširenja Evropske unije bilo zapostavljeno.

"Zbog toga sam ja prošle godine pisao tadašnjoj povjerenici za vanjsku politiku EU ledi Ashton i rekao sam joj da bi trebalo više pažnje posvetiti ovoj regiji i njezinim mogućnostima proširenja i ulaska u Evropsku uniju", naglasio je Erjavec.

Govorio je i o aktivaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa BiH.

"To je naravno veliki korak. Početkom prošle godine zaista nije izgledalo da ćemo tako daleko doći. Bosna i Hercegovina se tada nalazila pred političkom blokadom, ali na sreću nakon parlamentarnih izbora političke vođe su se odlučili i potpisali deklaraciju o evropskoj budućnosti. To je zaista bio ključni momenat za takvu odluku koja je donesena u Brisel", naveo je Erjavec.

BiH nije sama u nastojanjima na evropskom putu

Naravno, poručio je slovenski, "teži dio posla i ono što spada u odgovornost vlada je tek pred Bosnom i Hercegovinom, a to je provesti sve tražene reforme".

"Po mom mišljenju, to je nekoliko područja na kojima će te reforme biti nužne. U prvom redu je to privreda. Svi mi znamo da su zbog loše socijalne situacije prošle godine u Bosni i Hercegovini bili socijalni nemiri, pa smatram da će privreda biti ključna kod reformi. Ali, sasvim sigurno, treba poboljšati funkcionalnost države jer to je dosta komplicirana struktura", cijeni Erjavec.

On smatra i da će se morati "provesti i reforma pravosuđa, a to uključuje borbu protiv korupcije i borbu protiv kriminala".

"Mislim da su to glavna područja koja će onda biti odlučujuća kada govorimo o brzini približavanja Bosne i Hercegovine punopravnom članstvu. Ja sam jako zadovoljan što Bosna i Hercegovina u svim tim svojim nastojanjima na tom svom putu neće biti sama. Tu je ta poznata njemačko-britanska inicijativa koja predviđa i različite infrastrukturne mjere u povezivanju Bosne i Hercegovine sa ostalim dijelovima Evropske unije", naveo je Erjavec.

Infrastrukturne mjere ujedno znače nove investicije, otvaranje novih radnih mjesta.

"Mislim da će upravo ta njemačko-britanska inicijativa igrati ključnu ulogu kada govorimo o stvaranju bolje materijalne osnove za stanovništvo. Pri tome, sasvim sigurno, važnu ulogu igra i Brdo proces. O tome će biti govora i na konferenciji ministara spoljnihposlova, jer tu će biti prisutna i Francuska. Svi znamo da su glavni motori Evropske unije Njemačka, Velika Britanija i Francuska. Tu su onda one zemlje koje zaista nose privredu Evrope i igraju tu ključnu ulogu", smatra Erjavec.

Izvor: nezavisne
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog