Vijesti
TI BiH: Vladajuća većina u Srpskoj zataškava aferu Bobar banka
Odbijanjem predstavnika vladajuće koalicije u Odboru za finansije i budžet NSRS da ispitaju rad Slavice Injac i Agencije za bankarstvo RS, institucije Republike Srpske stavile su tačku na aferu Bobar banka.
Dobrila Drinić, Radmila Stojnić, Srđan Amidžić i Željka Stojičič, članovi Odbora za finansije i budžet Narodne Skupštine RS, glasali su juče protiv prijedloga Transparency Internationala BiH da se Slavica Injac, direktorica Agencije za bankarstvo RS, pozove na javno saslušanje pred skupštinskim odborom povodom afere Bobar banka. Prijedlog je odbijen sa četiri glasa protiv, pet glasova za, ali dva člana Odbora nisu prisustvovali sjednici, te tako nije postignuta potrebna većina od šest članova.
Specijalno tužilaštvo RS istovremeno je obavijestilo TI BiH da ne postoje osnovi sumnje da u slučaju Bobar banke postoji organizovani kriminal, kao i da krivična djela koja su eventualno počinjena, a kojima su nepoznata lica protivpravno prisvojila 9.968.349,90 KM iz trezora banke, te počinila niz drugih krivičnih djela, ne potpadaju pod njihovu nadležnost jer se „ne bi mogla podvesti pod najteže oblike krivičnih djela protiv privrede i platnog prometa i protiv službene dužnosti, gdje je krivično gonjenje od posebnog značaja za Republiku Sprsku“. Glavni specijalni tužilac Miodrag Bajić na ovaj način je demonstrirao zabrinjavajuće izbjegavanje odgovornosti obesmišljavajući samu svrhu postojanja institucije na čijem je čelu.
Nepostupanjem Specijalnog tužilaštva RS i odbijanjem narodnih poslanika vladajuće koalicije da ispitaju rad Slavice Injac i Agencije za bankarstvo RS, institucije Republike Srpske stavile su tačku na aferu Bobar banka. Odbijanjem imenovanih članova Odbora za finansije i budžet NS RS da saslušaju Slavicu Injac ustanovljeno je da ne postoji politička volja aktuelne vladajuće većine u Republici Srpskoj da se obračuna sa organizovanim kriminalom, dok odgovor Specijalnog tužilaštva RS pokazuje da se nedostatak političke volje direktno osjeti i u radu pravosudnih institucija.
Na ovaj način, uprkos krivičnim prijavama same Agencije za bankarstvo o nestanku novca iz trezora banke, kao i mnogobrojnim krivičnim prijavama radnika Bobar banke i ostalih građana, trenutno se niko od institucija ne bavi ovim slučajem, čime su potvrđene sumnje da je posrijedi sistemsko i institucionalno prikrivanje organizovanog kriminala.
TI BiH poziva Odbor za finansije i budžet da ponovo, u punom sastavu, razmotre inicijativu za javno saslušanje direktorice Agencije za bankarstvo RS i omoguće da se barem na ovaj način, putem kontrolne uloge zakonodavnog tijela, utvrdi odgovornost za propast banke i niz zloupotreba koje su izazvale velike gubitke i za javne institucije čija sredstva su bila povjerena Bobar banci.
Izvor: Frontal