Svijet

Davutoglu: Papine izjave su optužbe protiv Turske i muslimana

Ne priliči papi da jednostrano govori o ovoj boli te da saosjeća samo s jednim dijelom ljudske boli, a da bol drugih ne pominje.

Da nije bilo vanjskih faktora, vjerovatno ne bi došlo do bolnih događaja u 1915. godini, izjavio je u nedjelju navečer turski premijer Ahmet Davutoglu, reagujući na izjavu pape Franje, koji je, tokom mise jermenskim žrtvama stradalim 1915. godine, te događaje nazvao "genocidom", javlja Anadolija.

"Da nije bilo vanjskih faktora, vjerovatno ne bi došlo do bolnih događaja u 1915. godini. Ne priliči poštovanom papi da jednostrano govori o ovoj boli te da saosjeća samo s jednim dijelom ljudske boli, a da bol drugih ne pominje", rekao je Davutoglu u Istanbulu.

Prva dužnost vjerskog vođe je da poziva ljude na jedinstvo, mir i suživot, a ne da stvara nove sukobe na istorijskim raspravama, podsjetio je turski premijer.

"Nažalost, možda je današnja izjava rečena na osnovu nepoznavanja tog dijela historije, ili nedostatka kompetentnosti", kazao je Davutoglu, ističući  da je Ministarstvo vanjskih poslova Turske u nedjelju izdalo saopštenje u vezi sa papinom izjavom te da je ambasador Vatikana u Ankari pozvan na razgovor u Ministarstvu vanjskih poslova Turske.

"Želim pozvati poštovanog papu i sav hrišćanski svijet - ako ćemo otvarati istorijske rasprave, onda se po tom pitanju najviše trebaju stidjeti oni u Evropi. Turska je bila sklonište za Jevreje i muslimane koji su bježali iz Španije od inkvizitorskog suda i njenih presuda. To je bilo prije 500 godina. Tada je Istanbul bio grad u kojem su u miru živjeli Turci, Jermeni, Grci, muslimani, hrišćani i Jevreji, i uvijek je ostao takav. Da nije bilo vanjskih faktora, vjerovatno ne bi došlo do bolnih događaja u 1915. godini", kazao je Davutoglu.

'Počnimo novi period'

"Ne priliči poštovanom papi da jednostrano govori o ovoj boli te da saosjeća samo s jednim dijelom ljudske boli, a da bol drugih ne pominje. Bol, a posebno ona koja se doživi u ratu, kada se podijeli, međusobno shvati i izađe ususret s poštenim sjećanjem, ona rađa mirnu sredinu. Lijep primjer ovoga je mir i prijateljstvo između Turaka, Australijanaca i Novozelanđana nakon bola na Galopolju tokom bitke na Canakkalama", izjavio je turski premijer.

"Papine izjave su netačne i nedosljedne, nisu samo pogrešno tumačenje istorije, jednostrano prihvatanje boli jedne grupe, a pokrivanje boli druge, nego u isto vrijeme davanje prvenstva rasizmu koje raste u Evropi, kolektivno optuživanje muslimana i Turaka.

Prošle godine naš poštovani predsjednik [Recep Tayyip Erdogan], a ove godine ja, dali smo izjave otvorenog srca u vezi s dešavanjima 1915. godine, pokazali smo svoje stavove. Godine 2005. smo aplelovali, a kasnije, kada smo potpisali protokole, ponovili smo apel. Dođite, Turci i Jermeni, da počnemo novi period između Turske i Jermenije. Događaje iz 1915. godine držimo u zajedničkom sjećanju i dijelimo zajedničku bol, započnimo novi period prijateljstva", kaže turski premijer.

"Otvorimo naše arhive. Uzmimo u razmatranja svaku vrstu istorijskih rasprava, ali nema koristi da otvaraju arhive oni čije su duše zatvorene. Pogrešno je što se danas muslimanima, posebno Turcima, koleketivno želi pripisati krivica, baš u periodu rasizma i anti-islamizma. Nadamo se da su stavovi poštovanog pape, o kojima nam je govorio kada je dolazio u Tursku, bili iskreni te da će ponovo razmotriti stav koji je iznio", rekao je Davutoglu, naglašavajući da politički lideri ovu temu mogu pokušati iskoristiti, ali da se od vjerskih vođa očekuje da pozivaju na mir.

Izvor: aljazeera.net
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog