Republika Srpska

Željeznice Srpske pred stečajem?!

ŽRS nema načina da izmiri 20 miliona maraka na ime izgubljenih sudskih sporova. Presude donijete u korist radnika i bivših direktora. ŽRS će tražiti odlaganje isplate

Već treći put unazad tri godine Željeznice RS su ponovo pred stečajnim izazovom, čime bi postale prvo javno preduzeće u RS koje će zbog nagomilanih problema na taj način rješavati svoju dalju sudbinu.

Najave o takvom mogućem raspletu nisu ovaj put uslijedile samo zbog lošeg poslovanja, već zbog izgubljenih sudskih sporova, koji prijete da potpuno parališu rad ŽRS. Željeznice, naime, nemaju dvadeset miliona maraka, a sasvim je izvjesno ni Vlada RS, da isplate radnike i bivše direktore po njihovim tužbenim zahtjevima.

O tome je većinskog vlasnika preduzeća, Vladu RS i resorno Ministarstvo saobraćaja i veza, upoznao prošle nedjelje u pismu generalni direktor ŽRS Dragan Savanović.

Na isteku 2012. godine sindikalni predstavnici predali su tužbu u ime radnika zbog neisplaćenih obaveza prema njima, na šta je još tada reagovao Savanović, upozorivši Vladu RS da to može biti uvod u stečaj i raspad preduzeća.

Pokušavajući da to spriječi, on je u ime Uprave društva uputio dopis sindikalcima i radnicima u kojem ih je upozorio na takav mogući ishod, naglasivši da su u cilju stabilizacije preduzeća i smanjenja troškova umanjili troškove toplog obroka sa 185 na 112 maraka mesečno.

Međutim, sindikati i radnici nisu povukli tužbe za nadoknadu razlika toplog obroka, kao i isplatu regresa unazad tri godine, tako da iz drugostepene i presude Vrhovnog suda proizlazi da će morati radnicima isplatiti 17 miliona maraka, računajući obračunate poreze i doprinose. Još dva miliona po svemu sudeći moraće izdvojiti za sporove sa bivšim direktorima, sa kojima je ŽRS sklapala menadžerske ugovore, pa su to ovi iskoristili nakon smjena i imaju osnov za naknadu. Preostali milion maraka se odnosi na troškove sudskih postupaka, koji takođe padaju na njihov teret, kao i zatezne kamate.

Riječ je o reviziji presuda od strane Vrhovnog suda RS, prvostepenu na Osnovnom sudu je dobila ŽRS, a drugostepenu na Okružnom druga strana i kumulativno se radi o sumi većoj od 20 miliona maraka. Odluka Vrhovnog suda je konačna, postoji još jedan pravni lijek, odnosno apelacija i tražićemo da se isplata odloži, što Sud ne mora uvažiti - nimalo optimističan je generalni direktor ŽRS Savanović.

Prošla godina je finansijski okončana sa 33 miliona maraka gubitka, za šta Savanović razloge nalazi u prekomijernim kreditima, obavezama prema radnicima i višku radnika od ukupno više od 3.000 zaposlenih u sistemu Željeznica.

Kao moguće izlaze iz problema Savanović nalazi u neophodnom ulaganju i realizaciji projekata u željeznički sistem u RS.

To je, dakle, dokapitalizacija ili u suprotnom slijedi pokretanje stečajnog postupka, što je po Zakonu o stečaju obaveza povjerioca ili Uprave - konkretan je bio generalni direktor ŽRS.

Međutim, na naš upit iz sindikalnih organizacija su reagovali sa suprotnim argumentima, tvrdeći da oni upravo žele da prekinu agoniju preduzeća i da su od Nadzornog odbora zatražili razrješenje sadašnje Uprave.

To im je obaveza, jer Uprava svojom nesposobnošću nanosi štetu preduzeću i radnicima. Ukoliko do utorka ne bude reakcije taj dan smo zakazili sastanak svih sindikalnih predstavnika i zauzećemo stav u kojem ćemo od Vlade RS tražiti smenu Uprave - kaže, za "Novosti", predsednik Sindikata mašinovođa Simo Cvjetković.

Odlaganje "namiče" kamate

Sindikalci smatraju da bi Uprava trebalo da se suoči sa činjenicom da bi svako odlaganje isplata napravilo nove troškove preduzeću, kao što su zatezne kamate, troškovi zastupanja i nove sudske takse.

Već smo dobili nove četiri presude u korist radnika iz osnovnog suda u Doboju, koji je do odluke Vrhovnog suda do sada presuđivao u korist ŽRS i sada se to izmijenilo - otriva nam Cvjetković, precizirajući da se u tim presudama radnicima daje za pravo isplata punog iznosa toplog obroka i prava na regres.

Reorganizacija na čekanju

Na plan reorganizacije ŽRS koji je uprava sačinila još 2012. godine, mišljenje i saglasnot još nije dala Vlada RS kao većinski vlasnik.

Tada je još i bilo smisla i vremena da se brzo preduzmu aktivnosti za spasavanje i mjere za restrukturinje i u organizacionom i ekonomskom smislu. Međutim, do toga još nije došlo. Plan nije razmatran i odobren od strane većinskih vlasnika, tako da ga Uprava nije mogla primijeniti, a upravo njime je predviđano i neophodno smanjivanje prekobrojnih radnika - kaže generalni direktor ŽRS.

Izvor: Novosti
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog