Svijet

Vesli Klark: SAD obučavaju Ukrajince kao Hrvate pred Oluju

Ukrajinskim vojnicima je potrebna obuka slična onoj koja je hrvatskim vojnicima u ratu na prostoru bivše Jugoslavije povećala borbenu sposobnost uoči akcije "Oluje", izjavio je penzionisani general vojske SAD Vesli Klark.

Mi obučavamo jedinice oružanih snaga Ukrajine na nivou bataljona. Ukrajinci su se pokazali kao dobri ratnici na tom polju, ali bih htio da vidim obuku i na drugim nivoima - na primjer, obuku komande i osoblja - rekao je Klark, nekada komandant Sjevernoatlantske alijanse (NATO) u Evropi.

On je naveo primjer obučavanja hrvatske vojske prije početka operacije "Oluja", tokom koje je u avgustu 1995. protjerano između 200.000 i 250.000 Srba iz Republike Srpske Krajine, a ubijena 742 vojnika i 1.196 civila.

Klark je na predavanju u Vašingtonu dodao da situacija u Ukrajini mnogo podsjeća na situaciju na Balkanu.

Konflikt u Ukrajini je vještački stvoren na isti način kao što je stvoren sukob na Balkanu. Slobodan Milošević je dugo tvrdio da nema kontrolu nad Srbima u BiH. Putin na isti način tvrdi da nema uticaja na pobunjenike u Ukrajini. I to nije samo način stvaranja sukoba na Balkanu i Ukrajini, već se ista stvar dogodila 1939. u istočnoj Poljskoj, poslije potpisivanja sporazuma SSSR-a i nacističke Njemačke, takozvanog sporazuma Molotov-Ribentrop - kaže Klark.

On ističe da događaji na Krimu i u Donbasu podsjećaju na ono što se dogodilo prije 70 godina.

Penzionisani američki general tvrdi da pobunjenici na istoku Ukrajine spremaju proljećnu ofanzivu i da će krenuti u napad odmah poslije Vaskrsa.

Pripreme su u toku, a ofanziva će početi između pravoslavnog Vaskrsa i Dana pobjede u Evropi 9. maja. Zbog toga bi administracija Baraka Obame trebalo da uradi dvije stvari. Prvo da podijeli obavještajne informacije o toj ofanzivi s Kijevom, a onda da im pošalje pomoć, u koju će biti uključeno i smrtonosno oružje - rekao je on.

Sa druge strane, ruski analitičar Ivan Proškin kritikovao je poziv za naoružavanje Ukrajinaca.

Vesli Klark tvrdi da će slanje oružja Ukrajini spriječiti krvoproliće u toj zemlji, a poziva se na to da je u vrijeme rata u BiH NATO predugo čekao kako bi poslao oružje. Međutim, oružje koje je poslato u BiH nije spriječilo sukobe nego je dovelo do eskalacije. Ubijeno je između 150.000 i 200.000 ljudi - kaže Proškin.

Izvor:Glas Srpske
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog