Svijet

Avganistanski prevodilac koji je postao milioner nakon 9/11

Avganistan tvrdi da je "otvoren za biznis", a bogati Avganistanci već su počeli investirati u svoju zemlju. Međutim, pitanje je da li će njihov novac biti dovoljan da zamijeni milijarde dolara inostrane pomoći koju je zemlja do sada primila.

"9/11 milioner" je kako mnogi opisuju avganistanskog preduzetnika i biznismena Fahima Hashimija. On se obogatio tako što je sklapao ugovore o snabdijevaju sa američkim vojnim snagama u ratnim godinama.

Prije dolaska međunarodnih vojnih snaga u Avganistan, Hashimi - rođen i odrastao u Kabulu – bio je mladi učitelj engleskog jezika, a prevozno sredstvo bilo mu je biciklo.

Dolaskom američke čizme na avganistansko tlo bio je jedan od prvih koji je regrutovan kao prevodilac za američku vojnu bazu.

Sada ima 35 godina i na čelu je imperiju, tačnije Hashimi grupe, sa prosječnim godišnjim preokretom od više od 200 miliona dolara. Vlasnik je druge po veličini avganistanske TV stanicu, 1TV, kao i kompanija za logistiku i građevinske usluge. On je 2013. godine pokrenuo i East Horizon, low-cost avio kompaniju.

Kaže da uspjeh duguje sreći.  

“Nisu svi govorili engleski. Ja jesam. Takođe sam bio veoma ambiciozan i imao sam viziju. Naporno sam radio, bio posvećen i znao pisati prijedloge”, objašnjava Hashimi za BBC. 

Kada je naučio američki i britanski način poslovanja, iskoristio je svoj nos za biznis da sklopi  razne ugovore o snabdijevanju sa međunarodnih snagama. Prvi ugovor  je iznosio samo $600. To je bilo 2005. godine.

Danas, on ima ugovor sa avganistanskom nacionalnom armijom, snabdijeva ih vojnih čizmama i gorivom. 

“Avganistan je zemlja mogućnosti”, kaže za BBC. 

“Mi mnogo investiramo u ovu zemlju. Mi smo 100% u avganistanskom vlasništvu i ovdje poslujemo. Stvaramo poslove za naše ljude i cijeloj zemlji donosimo stabilnost”. 

Za deset godina, kroz pet preduzeća, on je otvorio 1,000 radnih mjesta za lokalne Avganistance i vratio $15 miliona avganistanskoj ekonomiji.  

Fahim Hashimy

Drugačija filozofija

Tokom istog tog perioda, mnogi bogati Avganistanci su napustili zemlju i naselili Dubai, gdje čitave zajednice iseljenika uživaju u prednostima koje pruža poreski raj.

Procjene variraju, ali vjeruje se da su tamo investirali preko 20 milijardi američkih dolara. Mnogo toga je otišlo u tržište nekretnina, posebno u ekskluzivno vještačko ostrvo Palm Jumeirah. 

BBC od biznismena u sunčanom Dubaiju otkriva da je velika većina kuća na ovom ekskluzivnom pojasu plaže u vlasništvu avganistanskih gospodara rata. 

The exclusive Palm Jumeirah resort in Dubai

Gospodin Hashimi ima drugačiju filozofiju. 

“Mi smo vjerovatno jedna od rijetkih kompanija koja je investirala sav svoj novac u svoju zemlju. Veoma smo posvećeni tome i ponosni na sebe”.

Hashimi živi sa ženom i djecom u avganistanskoj prijestonici gdje je život nesiguran za njega, ali i milione siromašnih stanovnika koji žive sa manje od dolar dnevno. 

Prije nekoliko nedjelja međunarodna škola, a koju su pohađali njegovi sinovi, bila je primorana da zatvori svoja vrata zbog narušavanja sigurnosti. 

Mnogi članovi njegove porodice žive u Dubaiju gdje uživaju u sigurnosti i boljim mogućnostima za obrazovanje, ali njemu nije u cilju da napusti svoju zemlju. 

On je danas istaknuta ličnost u Avganistanu i uživa u moćnim političkim vezama, za koje tvrdi da nisu stečene prije bogatstva. 

“Političke veze su došle nakon što sam se obogatio”, kaže za BBC. 

Najnoviji podaci koje je BBC dobio od avganistanske Agencije za podršku investitorima sugerišu da je gospodin Hashimi znatno uticao na ekonomiju. 

Avganistan je primio skoro 50 milijardi dolara inostrane pomoći – mnogo više nego bilo koja druga zemlja na svijetu – u proteklih 13 godina od pada Talibana.  

izvor: BBC

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog